اخبار سازمان های غیردولتی ایران

در این سایت خبرهای فعالیت های سازمان های غیردولتی ایران منتشر می شود. این وب لاگ با تلاش خانه فرهنگ و توسعه پایدار و به همت سعید نوری نشاط اداره می گردد. با ارسال اخبار انجمن های خود، در غنی تر ساختن این وب لاگ و اطلاع رسانی کمک نمایید

کتاب هایی برای سازمان های غیردولتی

پروژه نويسي در سازمان های مردم نهاد

به همت انجمن خانواده پایدار ایرانی، اولین کتاب از مجموعه کتابچه‌های مدیریت پروژه، با عنوان «پروژه نویسی در سازمان‌های مردم‌نهاد» به قلم جناب آقای دکتر پدرام موسوی شندی، تهیه، چاپ و آماده ارائه به علاقمندان گردید.

نویسنده در این کتاب به طور خلاصه (در 80 صفحه) و با زبانی ساده به بیان نحوه تدوین یک پروژه اجرایی در سازمان‌های مردم‌نهاد اهتمام ورزیده است. بدین منظور، در فصل اول کتاب به ارائه تعاریف بنیادی در پروژه‌نویسی پرداخته شده است. فصل دوم به پیش‌نیازهای تدوین سند پروژه و مراحلی که پیش از تدوین سند پروژه باید به آنها توجه کرد اختصاص داده شده است. در فصل سوم، گام‌های مختلف در تنظیم سند یک پروژه تشریح شده‌اند و در انتهای این فصل چک‌لیست پروژه‌نویسی نیز ارائه شده است. نهایتا در فصل آخر، معیارهایی برای سنجش کیفیت پروژه مطرح شده‌اند.

دکتر پدرام موسوی شندی (نویسنده کتاب) بالغ بر بیست سال در عرصه ظرفیت‌سازی و توانمندسازی سازمان‌های مردم‌نهاد فعال بوده است و تالیفاتی چند در زمینه پروژه‌نویسی، برنامه‌ریزی راهبردی، گزارش‌نویسی و پایش و ارزشیابی در حوزه سازمان‌های مردم‌نهاد دارد.

انجمن خانواده پایدار ایرانی، نهادی است غیردولتی، غیرسیاسی و غیرانتفاعی که با هدف حفظ کیان خانواده برای رسیدن به جامعه‌ای پویا و هدفمند از سال 1387 پا به عرصه فعالیت نهاده است، و در طی این سال‌ها، با فعالیت‌هایی چون برگزاری دوره‌ها و طرح‌های آموزشی مختلف و متنوع، در جهت نیل به اهداف سازمانی خود تلاش نموده است. در کنار این فعالیت‌ها، این انجمن برآن شد تا در جهت رفع یکی از خلاهای مهم موجود در عرصه فعالیت سازمان‌های مردم‌نهاد که همانا کمبود منابع اطلاعاتی مکتوب می باشد نیز تلاش نماید. بر همین اساس، با دعوت از برخی نخبگان و صاحب‌نظران در حوزه سازمان‌های مردم‌نهاد، اقدام به تهیه محتوای علمی مورد نیاز در این زمینه نموده و در تلاش است تا این مطالب علمی را در قالب کتابچه‌های آموزشی تولید کرده و در دسترس سازمان های مردم‌نهاد قرار دهد. کتاب حاضر، اولین کتاب از مجموعه کتابچه‌های مدیریت پروژه است.

علاقمندان می‌توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر، درخواست خود را از یکی از طرق زیر اعلام نمایند:
پست الکترونیکی انجمن خانواده پایدار ایرانی:‌ info@isf-ngo.ir
 
شماره تلفن روابط عمومی انجمن خانواده پایدار ایرانی: 66939158 (021) - 09371300908

پژوهش محلی و برنامه ریزی برای حفظ محیط زیست و منابع طبیعی
كتاب حاضر مجموعه اي از روش ها و تكنيك ها براي تواناسازي مردم در يك اجتماع محلي به منظور ايجاد و تشويق مشاركت مردم براي حفاظت از محيط زيست و منابع طبيعي است.
فصل اول اين كتاب بيشتر به مفاهيم پايه مرتبط با مشاركت پرداخته شده است و هر جا كه لازم بوده است از مثال هاي واقعي استفاده شده است تا مفاهيم ملموس تر باشد. در بخش دوم به روش تحقيق براي عمل پرداخته شده است و ابعاد مختلف آن مورد موشكافي قرار گرفته است. در اين فصل همچنين به بررسي شيوه هاي تهيه اطلاعات پايه توسط خود مردم اجتماع محلي پرداخته شده است. عنوان فصل بعدي، تحليل ذي نفعان است و در اين قسمت خواننده با معناي ذي نفع آشنا مي شود و حداقل اطلاعاتي در خصوص يكي از روش هاي تحليل ذي نفعان به دست مي آورد. در فصل چهارم، به برنامه ريزي و تكنيك هاي آن پرداخته شده است تا تسهيلگر يا گروه هاي تسهيلگر در سطح محلي با روش هاي تسهيل تدوين يك برنامه ريزي مشاركتي آشنا شوند. فصل آخر نيز به ارزشيابي مشاركتي اختصاص دارد تا خواننده را بيشتر با مفاهيم پايش و ارزشيابي در جريان يك فعاليت محلي براي حفاظت از محيط زيست و منابع طبيعي آشنا سازد.
اين كتاب در 161 صفجه با قلم سعيد نوري نشاط توسط انتشارات برگ زيتون در سال 1389 منتشر شده است.
اين كتاب حاصل دو اتفاق آموزشي است: اتفاق اول برگزاري سه دوره كارگاه توانمندسازي پيشرفته به منظور آشنايي سازمان هاي غيردولتي محيط زيست با روش هاي توان افزايي جوامع محلي و ارتقاي دانش تخصصي آنان در خصوص مشاركت و مديريت مشاركتي بود كه در سال هاي 1386 و 1387 با آموزشگري و تسهيلگري سعيد نوري نشاط و با حمايت مالي برنامه كمك هاي كوچك  GEF/SGP صورت گرفت. اتفاق دوم برگزاري سه دوره كارگاه آموزشي ديگر با همين عناوين در چارچوب پروژه توانمندسازي جوامع محلي در پناهگاه حيات وحش نايبندان و شهر طبس جهت حفظ گونه يوزپلنگ آسيايي بود كه با مديريت كانون پژوهش و حفاظت از طبيعت پايدار محيط بان و با همكاري دفتر پروژه يوزپلنگ آسيايي و با حمايت مالي برنامه كمك هاي كوچك   GEF/SGP انجام شد. محتواي آموزشي اين دو اتفاق كتاب حاضر است.
منابع اصلي اين كتاب عبارتند از : تجربيات مؤلف در پروژه هاي مختلف توان افزايي محلي در حوزه حفاظت از محيط زيست و منابع طبيعي / منابع موجود در كشور كه فهرست آنها در انتهاي كتاب آمده است / تجربيات و دانش دوستاني كه در كارگاه هاي آموزشي شركت داشته اند.

درس های آموخته

اين كتاب در چارچوب پروژه برقراري ارتباط موثر با جوامع محلي در مورد اهميت گونه يوزپلنگ آسيايي در ذخيره گاه زيستكره توران توسط انجمن بوم پژوهان (مهدي الماسي، سيد علي ساجد، پروين پاكزادمنش، سعيد نوري نشاط) تهيه گرديده است. در اين كتابچه درس هاي آموخته مربوطه به پروژه فوق الذكر و همچنين پروژه ايجاد معيشت جايگزين و تشكيل صندوق هاي حمايتي سبز براي گروه هاي محلي توران كه در ادامه اين پروژه توسط اين انجمن از ابتداي سال 1385 لغايت ارديبهشت ماه 1389 در روستاهاي ذخيره گاه زيستكره توران انجام گرفته، آورده شده است.

تيم اجرايي پروژه كه  شامل تجارب و درس هاي آموخته اي است كه توسط مجريان و مديران پروژه در طي روند اجرايي پروژه بدست آمده است. تجربياتي كه در اين كتابچه آورده شده است در پنج بخش مجزا ارائه گرديده است، اين پنج بخش شامل:

 • مجريان محلي پروژه كه شامل تجارب و درس هاي آموخته اي است كه توسط مجريان محلي در تمامي مدت زمان اجراي پروژه و كارهاي صورت گرفته در اين زمان بدست آمده است.
 • تيم آموزشگران كه شامل تجارب و درس هاي آموخته اي است كه توسط آموزشگران پروژه در حين برگزاري كلاس هاي آموزشي آشنايي با محيط زيست در مدارس روستاهاي توران بدست آمده است.
 • تيم تسهيلگري كه شامل تجارب و درس هاي آموخته اي است كه توسط تسهيلگران پروژه يعني سعيد نوري نشاط و پروين پاكزاد منش در طي برگزاري كارگاه هاي توانمند سازي و جلسات متعددي كه در روستا هاي منطقه برگزار گرديده بدست آمده است.
 • گروه هاي محلي كه شامل تجارب و درس هاي آموخته اي است كه توسط هريك از اعضاي گروه هاي محلي تشكيل شده در روستا ها و يا افراد ديگري از اين جامعه بدست آمده است.

تجربيات و درس هاي آموخته بدست آمده از اين پروژه مي تواند براي گروه هاي محلي و همچنين تشكل هايي كه مشغول فعاليت در سطح محلي هستند مفيد واقع شود. این کتاب توسط انجمن بوم پژوهان و با همکاری نشر برگ زیتون منتشر شده است.

 

م‍ذاک‍رات‌ ب‍ی‍ن‌ ال‍دول‍ی‌ و ت‍ص‍م‍ی‍م‌ گ‍ی‍ری‌ در س‍ازم‍ان‌ م‍ل‍ل‌ م‍ت‍ح‍د؛ ک‍ت‍اب‌ راه‍ن‍م‍ای‌ س‍ازم‍ان‌ ه‍ای‌ غ‍ی‍ر دول‍ت‍ی

 • منتشر شده توسط : خ‍دم‍ات‌ راب‍ط س‍ازم‍ان‍ه‍ای‌ غ‍ی‍ر دول‍ت‍ی‌ م‍ل‍ل‌ م‍ت‍ح‍د، گ‍رج‍ن‌ س‍ی‍دو
 • ت‍رج‍م‍ه‌ آزاده‌ ث‍ب‍وت‌، س‍ع‍ی‍د ن‍وری‌ ن‍ش‍اط
 • ت‍ه‍ران‌ : ب‍رگ‌ زی‍ت‍ون‌ ، ۱۳۸۴.

 

کتاب سه جلدی آموزش حقوق بشر برای همه (شامل مفاهیم پایه، از اعلامیه تا تحقق، حق محوری در توسعه)

 • م‍ول‍ف‌ س‍ع‍ی‍د ن‍وری‌ ن‍ش‍اط
 • تهران: برگ زیتون، ۱۳۸۴ .

 

راهنمای سازمان‌های غیر‌دولتی

 • تالیف محمودرضا گلشن‌پژوه
 • نظارت و اجرا موسسه فرهنگی مطالات و تحقیقات بین‌المللی ابرار معاصر تهران، معاونت پژوهشی.
 • تهران: ابرار معاصر تهران، ۱۳۸۶.

 

م‍ه‍ارت‌ ه‍ای‌ ارت‍ب‍اطی‌ و س‍ازم‍ان‌ ه‍ای‌ غ‍ی‍ردول‍ت‍ی

 • ام‍ی‍د م‍ع‍م‍اری‍ان‌؛ ب‍ا م‍ق‍دم‍ه‌ ی‍ون‍س‌ ش‍ک‍رخ‍واه‌؛ [ب‍ه‌ س‍ف‍ارش‌ م‍رک‍ز ام‍ور م‍ش‍ارک‍ت‌ زن‍ان‌]
 • ت‍ه‍ران‌: ب‍رگ‌ زی‍ت‍ون‌، ۱۳۸۳.

 

م‍دی‍ری‍ت‌ اس‍ت‍رات‍ژی‍ک‌ ب‍رای‌ س‍ازم‍ان‌ه‍ای‌ غ‍ی‍ردول‍ت‍ی‌

 • ت‍ال‍ی‍ف‌ دردان‍ه‌ داوری‌
 • تهران‌: ب‍رگ‌ زی‍ت‍ون‌، ج‍م‍ع‍ی‍ت‌ زن‍ان‌ م‍ب‍ارزه‌ ب‍ا آل‍ودگ‍ی‌ م‍ح‍ی‍ط زی‍س‍ت‌ ، ۱۳۸۳.