اخبار سازمان های غیردولتی ایران

در این سایت خبرهای فعالیت های سازمان های غیردولتی ایران منتشر می شود. این وب لاگ با تلاش خانه فرهنگ و توسعه پایدار و به همت سعید نوری نشاط اداره می گردد. با ارسال اخبار انجمن های خود، در غنی تر ساختن این وب لاگ و اطلاع رسانی کمک نمایید

عملکرد سازمانهای غیر دولتی قرقیزستان در آستانه انتخابات ریاست جمهوری این کشور

مطلب زیر به نقل از سایت ایران شرقی (دفتر مطالعات و خدمات پژوهشی ایران و آسیای مرکزی - آوا  می باشد )

[ گزارش ]

عملکرد سازمانهای غیر دولتی قرقیزستان در آستانه انتخابات ریاست جمهوری این کشور

ایران شرقی: جمهوری قرقیزستان را کشورِ سازمانهای غیر دولتی می نامند. زیرا اکنون در قرقیزستان 10هزار سازمان غیر دولتی با کارکردها، برنامه ها و اسامی مختلف فعالیت می کنند. اما اکثر قریب به اتفاق این سازمان ها تحت پوشش اقدامات بشر دوستانه فعالیت می کنند. از جمله تعدادی از سازمانهای غیر دولتی در روستاهای دورافتاده به زنان بی سرپرست هنر قالی بافی را آموزش می دهند و تعدادی هم در فکر دفاع از حقوق شهروندان مظلوم و تحقیر شده هستند. تعدادی از سازمانهای غیر دولتی نیز قصد دارند از حقوق انتخاباتی پایمال شده افراد و احزاب دفاع کنند. ذکر نام و وظائف تمامی این سازمانها امکانپذیر نیست. این در حالی است که تمامی این سازمانها یک وجه مشترک دارند و آن منابع مالی و تدارکاتی این گروهها از سوی بنیاد ها و نهادهای کشورهای غربی تامین می شود.

آیا تاکنون در این خصوص اندیشه ای شده است که طی 20 سال اخیر این سازمانها چند میلیون دلار برای فعالیت خود به بهانه رشد دمکراسی و تقویت پایه های جامعه حقوق شهروندی هزینه کرده اند؟ آیا دست اندر کاران این برنامه ها که از خارج فعالیت اینگونه سازمانها را هدایت می کنند، می دانند که چه میزان از این کمک ها به جیب افراد مختلف واریز شده است؟ هیچ نابغه ای نمی تواند به این پرسش پاسخ دهد که چه میزان از پولِ مالیات دهندگان کشورهای غربی به امید تقویت دمکراسی در قرقیزستان به هدر رفته است.

چنین به نظر می آید که هیچ فردی دنبال این کار نیست. به این دلیل که تمامی چندین هزار سازمان غیر دولتی در قرقیزستان بیش از 20 سال است که در ظاهر پایبند به قانونی هستند که در سال 1990 به تصویب رسیده و بر اساس آن فعالیت این سازمانها تضمین شده است. این قانون، " قانون فعالیت سازمانهای غیر تجاری" نام دارد و طی این مدت نیز مورد تجدید نظر قرار نگرفته است.

اخیر سه تن از نمایندگان مجلس قانونگذاری قرقیزستان طرحی را برای اصلاح قانون یاد شده ارائه کرده اند که سر و صدای زیادی به وجود آورده است. اکنون باید دید این سه تن چه می خواستند. این نمایندگان معتقدند در قبال سازمانهای غیر دولتی هیچ اقدام غیر قانونی انجام نخواهند داد. آنان خواستارممنوعیت فعالیت سیاسی این سازمانها شده اند و معتقدند باید روند هزینه کردن کمک های دریافتی این سازمانها به عنوان پاداش از نهادهای کشورهای غربی شفاف سازی شود.

اسحاق مس علی اف (رهبر فراکسیون حزب کمونیست پارلمان قرقیزستان) تاکید می کند اخیراً مشاهده می شود که تعدادی از سازمانهای غیر دولتی به فعالیت هایی روی آورده اند که مغایر با اساسنامه آنها می باشد. وی به نکاتی از طرح اصلاح قانون فعالیت این سازمانها اشاره کرد که به کارگیری اقدامات سختگیرانه علیه اقدامات برخی از سازمانهای غیر دولتی را مد نظر دارد. این نماینده معتقد است که باید کنترل بر فعالیت سازمانهای غیر دولتی در قلمرو این کشور تشدید شود.

اکنون باید در انتظار واکنش سازمانهای غیر دولتی بود. زیرا پس از آنکه متن اصلاحیه پیشنهادی مورد نظر اعضای مجلس قانونگذاری قرقیزستان در اینترنت منتشر شد، واکنش سازمانهای غیر دولتی به این طرح بسیار شدید بود. تعدادی از این سازمانها نظیر "برای دمکراسی و جامعه شهروندی" و اینتربلیم" به شدت به طرح اصلاحیه ارائه شده در باره قانون فعالیت سازمانهای غیردولتی اعتراض کردند. در این اواخر نمایندگان بیش از 20 سازمان غیر دولتی قرقیزستان با یکدیگر دیدار و در مورد گرفتن مواضع واحد در مخالفت با طرح جنجال برانگیز اصلاحیه قانون فعالیت سازمان های غیر دولتی در پارلمان، مشورت نمودند.

اوایل چنین به نظر می رسید که نمایندگان سازمانهای غیر دولتی از ابتکار گروهی از نمایندگان پارلمان مبنی بر اصلاح قانون فعالیت این سازمانها و ایجاد برخی محدودیتهای قانونی علیه آنان سرخورده و غافلگیر شده و تا حدودی ترسیده اند. به همین دلیل در دیدار مسئولین سازمانهای غیر دولتی، پیشنهادات غیر منطقی ارائه شد که از جمله می شود به طرحی مبنی بر محکومیت اقدام اسحاق مس علی اف (نماینده مجلس) و یا آغاز راهپیمایی های اعتراض آمیز علیه چنین طرحی اشاره کرد.

در همین حال تعدادی از نمایندگان سازمانهای غیر دولتی معتقدند که در صورت تصویب طرح اصلاح قانون فعالیت سازمانهای غیر دولتی در پارلمان این کشور، نه تنها سازمانهای یاد شده بلکه جامعه نیز زیان خواهد دید. چنانچه خانم دیناره عاشورا آخوند آوا ( مسئول سازمان غیر دولتی برای دمکراسی و جامعه شهروندی) تاکید می کند که سخنان مس علی اف (نماینده پارلمان قرقیزستان) مبنی بر تشدید کنترل بر فعالیت برخی از سازمانهای غیر دولتی شامل تمامی این گروهها خواهد شد.

از نگاه وی در قرقیزستان همه چیز به سیاست ارتباط دارد. حتی اگر یک سازمان غیر دولتی از ساختارهای حکومتی درخواست کند که در مورد تعداد کودکان بی سرپرست گزارش دهد، به طور قطع این اقدام سیاسی ارزیابی می شود. مسئولین سازمانهای غیر دولتی بر این باورند که ارائه طرح اصلاحیه قانون فعالیت این گروهها در پارلمان قرقیزستان اتفاقی نبوده و در آستانه انتخابات ریاست جمهوری این کشور با اهداف کاملا سیاسی و دور کردن این سازمانها از روند نظارت بر انتخابات آتی صورت می گیرد.

در این میان دبیرخانه ریاست جمهوری قرقیزستان خواستار به تعویق افتادن طرح اصلاحیه یاد شده در پارلمان شده است. اما اسحاق مس علی اف (نماینده پارلمان و رئیس فراکسیون حزب کمونیست) می گوید او به تلاش های خویش برای تصویب این اصلاحیه ادامه خواهد داد. وی می گوید: "بر اساس قانون باید هر اصلاحیه مراحل قانونی را طی نماید تا به تصویب مجلس برسد." در مرحله نخست کمیته های پارلمان در این مورد نظر می دهند. سپس در نشست فراکسیونها مورد بررسی قرار می گیرد. تنها پس از طی این مراحل، طرح به جلسه علنی ارائه می شود. البته در جریان این برررسی ها امکان اصلاح بندهای قانون یاد شده از سوی نمایندگان وجود دارد. پس از تصویب این طرح در مجلس، برای امضاء به رئیس جمهوری تقدیم خواهد شد. به همین ترتیب به نظر می آید که دیر یا زود این قانون تصویب خواهد شد. اما سرنوشت سازمانهای غیر دولتی چه می شود؟

در دوران حکومت قبلی قرقیزستان این سازمانها هیچ محدودیتی نداشتند و گمان می رفت که وجهه سیاسی قرقیزستان در عرصه بین المللی به تعداد سازمانهای غیر دولتی بستگی دارد که تحت هر عنوانی در داخل این کشور فعالیت می کردند. اما دولت جدید اقدام به اعمال محدودیت های تازه علیه این سازمانها می کند که به زعم کشورهای غربی حاکی از کنار گذاشتن سیاست آزادی فعالیت سازمانهای غیر دولتی در داخل کشور می باشد. هر چند که در مورد نتایج انتخابات مختلف در قرقیزستان سازمانهای غیر دولتی چندان فعال نبودند و شاید هم در موارد جداگانه در خصوص شفافیت انتخابات موضع گیری کرده باشند.

خانم دیناره عاشور آخوندآوا ( مسئول سازمان غیر دولتی "برای دمکراسی و جامعه شهروندی" حتی نمی تواند این موارد را به یاد آورد. یا دیگر گروههای اعضای این ائتلاف نظیر عادل بایسالاف یا خانم تالیخوان اسماعیل آوا نیز به یاد ندارند در نشست های خبری مختصِ نتایج انتخابات قرقیزستان شرکت کرده باشند.

چندی قبل خانم آسیه سایق بای آوا ( مسئول سازمان غیر دولتی "اینتر بلیم" به هنگام جمع آوری امضاء به نشانه اعتراض و مخالفت با واگذاری تاسیسات استراتژیک قرقیزستان به بخش خصوصی توسط پلیس بازداشت شد. در پی این حادثه جنجال تبلیغاتی زیادی در قرقیزستان به راه افتاد. اخیرا نیز خبرهای زیادی در قرقیزستان مبنی بر اینکه برخی از سازمانهای غیر دولتی در این کشور برای برگزاری تظاهرات و راهپیمایی های اعتراض آمیز از خارج مبالغ کلان دریافت می کنند، منتشر شده است. البته پس از طرح مسائلی نسبت به سازمانهای غیر دولتی، به طور قطع کنترل بر این سازمانها تشدید خواهد شد.

اینک به نظر می رسد که بدلیل نگرانی مقامات دولتی از وجود دست های پنهان خارجی، به تدریج فعالیت سازمانهای غیر دولتی در قرقیزستان محدودتر خواهد شد. در همین راستا اقداماتی که در مورد محدود نمودن فعالیت این سازمانها در داخل قرقیزستان در حال عملی شدن می باشد، حاکی از جدیت دولت برای محدود کردن دامنه فعالیت این گروهها و در مواردی پایان دادن به دوران بلامانع بودن عملکرد سازمانهای غیر دولتی در این کشور است.

در همین راستا برخی از کارشناسان بر این باورند که دولت قرقیزستان قصد دارد از طریق اقدامات قانونی از جمله وارد نمودن اصلاحیه به قانون فعالیت سازمانهای غیر دولتی در پارلمان، از فعالیتهای سیاسی این گروهها که با اساسنامه و کارکردهای آنان تناقض دارد، جلوگیری کند. به این دلیل که پیش از خبر هایی مبنی بر کمک مالی سازمانهای غیر دولتی به احزاب و گروههای سیاسی مخالف دولت قرقیزستان برای برگزاری تظاهرات و تجمعات اعتراض آمیز مطرح شده بود. اینک در آستانه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، این نگرانی برای دولت این کشور بوجود آمده که سازمان ها غیر دولتی دارای حامی خارجی از طریق همدستی با احزاب مخالف دولت اقدام ایجاد ناآرامی در آستانه انتخابات و یا احیاناً انقلاب رنگین دیگری در این کشور نمایند.


برگرفته از خبرگزاری قرقیزیKG 24
http://www.iransharghi.com/ -فروردین 1388