اخبار سازمان های غیردولتی ایران

در این سایت خبرهای فعالیت های سازمان های غیردولتی ایران منتشر می شود. این وب لاگ با تلاش خانه فرهنگ و توسعه پایدار و به همت سعید نوری نشاط اداره می گردد. با ارسال اخبار انجمن های خود، در غنی تر ساختن این وب لاگ و اطلاع رسانی کمک نمایید

نامه سبزکاران گیلان به مدیران، تصمیم گیران و تصمیم سازان در باره محیط زیست

به نام هستی بخش

مدیران! تصمیم گیران! و تصمیم سازان!
با سلام و آرزوی سربلندی

داستان کشوری که در حال توسعه است و می¬خواهد درهای جدیدی را بیابد چندان در جهان ناشناخته نیست. این داستانی است که سال¬هاست در تمام دنیا در حال تکرار است.
با آغاز سال 1389 خورشیدی یک سال بر عمر سیاره 4 میلیارد و 600 میلیون ساله زمین گذشت!
انحلال شورای عالی حفاظت محیط زیست، عبور جاده از جنگل ابر، مرگ دلفین ها، فاجعه تالاب بختگان، بحران های مختلف در تالاب انزلی، احداث ورزشگاه 30 هزار نفری در علف چر تالاب انزلی، تالاب میقان اراک، میانگذر دریاچه ارومیه، تله کابین های متعدد کشور (تله کابین های در دست احداث ماسوله و نگران  کننده تر بام گیلان درفک) و .... از برگ های کتابی است که در پیش روی محیط زیست و منابع طبیعی کشورمان رقم خورده است.
نکته ای جالب و عجیب این که در بسیاری از این موارد اطلاعات مخدوش و گاهی متناقض دیده می شود.
از کجا باید آغاز کرد از شمال یا جنوب؟ از پایتختی بی هویت شده یا پایتخت های فرهنگی؟ ابتدا و انتهای این داستان مشخص نیست. داستان مردمی که بر سر شاخه نشسته و بن می برند؛ داستان ما و زندگی بی خردانه ماست.
یک قلاده پلنگ به روسیه داده شد و به جای آن ببر سیبری آمد تا نسل  ببر مازندران را احیا کنند (دکتر کیابی، مهندس فرهنگ دره شوری، دکتر اسماعیل کهرم و .... احیای نسل ببر مازندران را به معنای واقعی آن غیرممکن می دانند چون دیگر زیستگاه بکر و دست نخورده ای برای این کار نداریم و نگهداری دو ببر در قفس هم، برای احیای نسل ببر ممکن نیست) و حالا بعد از اهدای دو راس آهو به شیخ نشین قطر، سفیر ایران در قطر اعلام کرده این دو تا آهو را دادند که به جاش غزال عربی بگیرند و در ایران تکثیر کنند و اما چرا؟! 
پارک ملی گلستان تنها منطقه از مجموع ۲۰۰ منطقه تحت حفاظت سازمان محیط زیست است که این سازمان سند ۶ دانگ مالکیت آنرا در اختیار دارد. گلستان یک هفتم تنوع گیاهی ایران و ۵۰ درصد تنوع جانوری ایران را تنها در مساحتی به اندازه ۹۰ هزار هکتار در خود جای داده است . پارک ملی گلستان تنها نقطه در ایران است که در محدوده ۹۰ هزار هکتاری اش هم جنگل دارد، ‌هم دشت و استپ و هم تالاب اما داستان پارک ملی گلستان چیست؟
سازمان حفاظت محیط زیست کشور چند ماه قبل پلنگ، سیاه گوش، کل و بز و گوزن زردی را که در پارک پردیسان نگهداری می شد، به دلیل عدم امکان تامین هزینه غذا، مفت و مجانی و با خواهش و التماس به باغ وحش بابلسر و مشهد واگذار کرد. آیا هزینه تکثیر و بازسازی ذخیره ببر مازنداران بررسی شده و سازمان از مدیریت آن برخواهد آمد؟
آیا هواپیمای اطفای حریق جنگل، تفنگ بی هوشی یا گردنبند ردیاب ماهواره ای جزو الزامات فوری محیط زیست ایران نیست؟!
ما نگرانیم از فردا؛ از روزی که یوزپلنگ ایران هم با شیر آسیایی که زمانی خواستگاهش در ایران بوده،‌ معامله و معاوضه شود.
در گزارش اخیرا دفتر حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست از وضعیت مهره داران ایران غیر از رده ماهیان، از تمامی رده های مهره داران دست کم یک گونه در وضعیت بحرانی (CR) قرار دارد. از سوی دیگر، 27 مهره دار دیگر نیز در وضعیت "در معرض انقراض" (EN) و 32 گونه نیز در وضعیت "آسیب پذیر" (VU) قرار دارند.
رشد جوامع انسانی و به تبع آن رشد صنعت و کشاورزی و همچنین بهره برداری بی رویه از منابع طبیعی و حیات وحش در چند دهه اخیر باعث شده است تا فشار بر زیستگاه های طبیعت ایران بیشتر شود. این مساله به کاهش چشمگیر جمعیت حیات وحش در سه دهه اخیر منجر شده است.
آیا می توانیم با نگرشی جدید به مفهوم توسعه، کشورمان را نجات دهیم؟ اقتصاد سبز چیست؟
آیا نباید به جای توسعه به هر قیمتی به دنبال توسعه ای باشیم که ثروت مان را هدر ندهد؟ آیا نباید توسعه پایدار و درخور را به عنوان یک ژست تبلیغاتی استفاده نکینم و واقعا در مدیریت خود به مدیریتی نوین بیندیشیم؟ آیا وقت آن رسیده است که کارشناسان و ارزیابان به ارزیابی دقیق پیامدها بپردازند و مسولیت واقعی خود بپذیرند؟
آیا زمان آن نرسیده که از محیط زیست به عنوان یکی از خط کش های ارزیابی توسعه سرزمین مان استفاده شود؟
زنگ ها مدت هاست که به صدا درآمده. اگر نشنویم و نگوییم و درست اجرا نکینم این سراشیبی بسیار عمیق است.
 

نسرین امینیان
مدیرعامل موسسه سبزکاران گیلان
www.sabzkaraneuilan.com
sabzkaran@gmail.com
691 32 32 0131  و  1019 927 0911