اخبار سازمان های غیردولتی ایران

در این سایت خبرهای فعالیت های سازمان های غیردولتی ایران منتشر می شود. این وب لاگ با تلاش خانه فرهنگ و توسعه پایدار و به همت سعید نوری نشاط اداره می گردد. با ارسال اخبار انجمن های خود، در غنی تر ساختن این وب لاگ و اطلاع رسانی کمک نمایید

 

اخبار زیر از میان اخبار درج شده در روزنامه ها انتخاب شده است و ngonews مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. برای اطلاع بیشتر با خود انجمن مربوطه تماس حاصل فرمایید.

 

- همشهری – چهارشنبه 6 مهر 1384

رییس انجمن حمایت از حقوق معلولان، اعلام کرد در صورتی که روسای دانشگاه ها از اجرای قانون تحصیل رایگان معلولان امتناع کنند، از آنان شکایت می کنیم.

علی همت محمودنژاد گفت: متاسفانه دانشگاه های آزاد اسلامی و شبانه از اجرای قانون جامع حقوق معلولان امتناع می کنند.  وی افزود: امسال 8 هزار معلول در کنکور دانشگاه ها پذیرفته شدند، اما این افراد برای ثبت نام در دانشگاه ها با مشکل روبرو هستند. به گفته محمودنژاد، با توجه به اینکه در ماده 8 قانون جامع معلولان ایران در خصوص تحصیل رایگان معلولان در دانشگاه ها مطالبی آمده، تمامی دانشگاه ها ملزم به رعایت آن هستند. وی تصریح کرد در این قانون آمده که تمامی معلولان باید در تمامی مقاطع تحصیلی به صورت رایگان ادامه تحصیل دهند. رییس انجمن حمایت از حقوق معلولان، خاطر نشان کرد: در صورتی که این روند ادامه یابد، از دانشگاه های مذکور شکایت می کنیم. وی یادآور شد که از مسئولان دانشگاه ها می خواهیم که در این راه ما را یاری کنند، زیرا ادامه تحصیل در ارتقای روحیه و سطح فرهنگ معلولان بسیار موثر است.

 

- همشهری – چهارشنبه 6 مهر 1384

مراکز غیردولتی می تواند در امر سیاستگذاری وزارت بهداشت دخالت کنند.

معاون سلامت وزارت بهداشت، اعلام کرد که نگاه امنیتی به بحث سلامت بسیار ضروری است، زیرا جامعه توسعه نمی یابد مگر این که سلامت به سطح خوبی برسد.

سید موید علویان، معاون سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، در جلسه دیدار با نمایندگان سازمان های غیردولتی گفت: برای افزایش مشارکت مردم باید نقش سازمان های غیردولتی را بپذیریم و این مراکز می توانند در امر سیاستگذاری ها نیز نقش داشته باشند و شاخص های بهداشتی و درمانی را ارتقاء دهند. وی تصریح کرد: در سال های اخیر، تعداد سازمان های غیردولتی رشد داشته و در حال حاضر 500 سازمان غیردولتی در زمینه بهداشت و درمان فعالیت دارند که این مراکز باید تبدیل به موج شوند و به سمت حل مشکلات جامعه حرکت کنند.

وی خاطر نشان کرد: عملکرد مادی و معنوی آنها باید شفاف باشد تا اعتبارات لازم را جذب کنند. وی افزود: مراکز غیردولتی از کمک های بین المللی هم استفاده کنند، اما به این شرط که خود آنها سیاستگذار و مجری باشند و سازمان های بین المللی مشاور آنها باشند. معاون سلامت وزارت بهداشت، با اشاره به این که حل معضل اعتیاد تنها به عهده وزارت بهداشت نیست، گفت: عوامل متعددی در شیوع اعتیاد  نقش دارد،  بنابراین نیازمند همکاری های بیشتری در این زمینه هستیم. وی گفت: حساسیت سازی برای ارتقاء سلامت مهم ترین اقدامی است که سازمان های غیردولتی می توانند انجام دهند.

 

- جام جم – 7 مهر 1384

مسابقه ترجمه به مناسبت روز گفتگوی تمدن ها

انجمن بیان ایران به مناسبت 30 شهریور ماه روز گفتگوی تمدن ها، مسابقه ترجمه شعر سعدی را بزگرار می کند. این مسابقه در دود مرحله داخلی و بین المللی برگزار می گردد که مرحله اول در داخل ایران و در قالب ترجمه از زبان فارسی، به یکی از زبان های خارجی در تاریخ مزبور بزگرار می گردد. مرحله دوم مسابقه در آینده به صورت بین المللی در کشورهای مختلف صورت می پذیرد و شرکت کنندگان سوژه مورد نظر را به زبان خود ترجمه می نمایند.

بنی آدم اعضای یکدیگرند

که در آفرینش ز یک گوهرند

چو عضوی به درد آورد روزگار

دگر عضوها را نماند قرار

تو کز محنت دیگران بی غمی

نشاید که نامت نهند آدمی

در مرحله اول این مسابقه، شرکت کنندگان شعر زیبای سعدی (سه بیت فوق) را که بر سر در سازمان ملل متحد به عنوان نماد و الگوی روابط انسانی درج شده است، به یکی از زبان های انگلیسی، فرانسوی، آلمانی و اسپانیایی ترجمه می کنند. معیار داوری ترجمه ها رعایت امانت در معنا، نزدیکی به قالب نظم، و زیبایی ترجمه می باشد. شرکت در این مسابقه برای عموم آزاد بوده و علاقه مندان می توانند آثار خود را حداکثر تا پایان مهرماه به پست الکترونیکی infobaian.ir و یا نشانی تهران خیابان استاد نجات اللهی (ویلای سابق)، نبش چهارراه ورشو، مرکز مشارکت های مردمی، صندوق پستی 19، انجمن بیان ایران ارسال دارند. ترجمه های ارسالی باید متعلق به خود شخص بوده و نباید از ترجمه های موجود باشد. در پایان آثار رسیده توسط اساتید هر زبان مورد داوری قرار گرفته و به نفرات برگزیده جوایز ارزنده ای اعطا خواهد شد. همچنین انجمن بیان ایران از تمامی نهادها و ارگان ها دعوت می شود تا در برگزاری این طرح مشارکت کنند. انجمن بیان یک تشکل غیردولتی است که به صورت تخصصی در زمینه زبان فارسی و زبان های خارجی فعالیت می نماید. فعالیت های این انجمن در قالب های آموزشی و پژوهشی در زمینه آموزش زبان و ترجمه می باشد و سعی دارد تا حلقه اتصال مترجمان و زبان دانان بوده و باعث ایجاد ارتباط میان آنها باشد. (تاریخ خبر منتشر شده کمی تعجب برانگیز است، برای اطلاع بیشتر با خود این انجمن تماس حاصل فرمایید).