اخبار سازمان های غیردولتی ایران

در این سایت خبرهای فعالیت های سازمان های غیردولتی ایران منتشر می شود. این وب لاگ با تلاش خانه فرهنگ و توسعه پایدار و به همت سعید نوری نشاط اداره می گردد. با ارسال اخبار انجمن های خود، در غنی تر ساختن این وب لاگ و اطلاع رسانی کمک نمایید

 

معرفی برخی از نشریات سازمان های غیردولتی (مهر 1384)

 

تهیه و تنظیم : سعید نوری نشاط (neshat_ngo@yahoo.com)

  

جلد هشتم آوا، ویژه تشکل های داوطلبانه و سازمان های غیردولتی زنان منتشر شد

جلد هشتم آوا به همت اشرف گرامی زادگان و با حمایت مرکز امور مشارکت زنان و همکاری گروهی از تشکل های غیردولتی منتشر شد.

-          سرمقاله این شماره از آوا به موضوع برنامه سوم توسعه می پردازد. زارعی،  کارشناس سازمان های غیردولتی در این سرمقاله چنین می نویسد: خودگردانی سازمان های غیردولتی از نظر مالی، نیروی انسانی و برنامه ریزی و ایجاد ائتلاف گسترده و به هم پیوسته ای از ظرفیت های سازمان های غیردولتی در درون یک شبکه به نحوی که توانایی در بر گرفتن تمامی سازمان های غیردولتی زنان را داشته باشد اقدام چشمگیری در جهت دست یابی و حفظ استقلال و توانایی چانه زنی، نقد و تعامل با دولت است.

-          "سازمان های غیردولتی زیست محیطی"  عنوان مقاله بعدی است که به قلم دکتر عبدالعلی قوام، استاد علوم سیاسی دانشگاه شیهد بهشتی نگاشته شده است.

-          نقش تعاونی های روستایی زنان در حفاظت از آبخیزها و محیط زیست، عنوان مقاله ای است که به قلم   لی لا توحید نگاشته شده است. در بخشی از این مقاله آمده است که شرکت های تعاون روستایی زنان طی یک دهه فعالیت بی وقفه در زمینه های گوناگون فرهنگی اجتماعی و اقتصادی اگرچه توانستند در ارتباط با نقش تولیدگری زنان روستایی قدم های مثبت و موثری بردارند اما با شواهد و مدارک موجود در بررسی های به عمل آمده، نتوانستند در زمینه مشارکت، تصمیم گیری و برنامه ریزی و در نهایت اجرای پروژه ها در روستا در قالب تشکلی مستقل از بخش دولتی که با حمایت زنان روستایی شکل گرفته باشد، اقدام مثبتی انجام دهند که همین امر موجب دلسردی و یا تضعیف شرکت ها و بعضا انحلال آنان گردیده. این زنان که توانمندی های بالقوه زیادی داشته به علت سردرگمی و موانع اجتماعی و بوروکراسی دولتی بیش ترین انرژی خود را صرف غلبه بر موانع نموده و همین امر باعث گردید تا نتوانند بر بازار دست یافته و تنها در منطقه محدودی به فعالیت بسنده نمایند. این قشر مولد جامعه که بسیار تشنه دانستی هستند از یکدیگر بی اطلاع بوده و به الگوبرداری بدون بینش پرداخته اند. با تشکیل چندین نشست مشورتی با تعدادی از مدیران عامل شرکت های تعاون روستایی زنان از مناطق مختلف کشور ابن نتیجه حاصل شد که اگر تعاونی ها در قالب تشکلی مستقل گرد هم آیند، می توانند اقدامات موثری انجام دهند و این  هسته های روستایی با بهره گیری از تشکل فراگیری به نام شبکه ارتباطی سازمان یافته را در جهت افزایش کنترل منابع و توسعه وضعیت اجتماعی و بهداشت و سلامت روستاییان تشکیل داده اند. شبکه ارتباطی تعاونی های روستایی زنان در 23 بهمن 1380 تشکیل شد.

-          گزارشی از برگزاری کنگره سراسری پژوهش مشارکتی مبتنی بر جامعه مطلب بعدی نشریه آوا است. این کنگره از 14 الی 16 تیرماه 1384 در مجتمع فرهنگی توریستی کوثر اردبیل برگزار گردید. این برنامه توسط معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی اردبیل و سازمان های غیردولتی جمعیت جوانان فرهیخته با مشارکت و همکاری شهرداری منطقه 17 تهران، شورای شهر و شهرداری اردبیل، موسسه همیاران غدا و شورای سیاست گذاری سلامت صدا و سیما، خانه صنعت و معدن استان اردبیل و کنفدراسیون صنعت ایران برگزار گردید. در این گزارش، راه کارهای تصویب شده توسط کنگره جهت استمرار پژوهش مشارکتی مبتنی بر جامعه درج شده است.

-          مقاله بعدی مطلبی است به قلم سعید نوری نشاط در خصوص تشکل های غیردولتی و برنامه چهارم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور است.

-          جایگاه سازمان های غیردولتی در نظام اجتماعی عنوان مقاله بعدی است که توسط سهیلا طهماسبی فر به رشته تحریر در آمده است.

-          مطلب بعدی مصاحبه ای با خانم عصمت شیخ مومنی، یکی از زنان فعال که د رحال حاضر رئیس موسسه خیریه ریحانه النبی (س) هستند که یکی از مرکز توانمندسازی و کارآفرینی بیماران کلیوی و سرطانی و زنان سرپرست خانوار در ایران است. وی سی سال از بهترین سال های عمر خود را وقف کمک به نیازمندان نموده است.

-          در بخش معرفی سازمان های غیردولتی زنان، انجمن های زیر معرفی شده اند: بنیاد خیریه فیروزنیا، موسسه به آفرین فردا، مجتمع آموزشی نیکوکاری رعد، انجمن زنان ایرانی طرفدار توسعه پایدار محیط زیست،  کانون مذهبی فرهنگی هنری نرجس خاتون یاسوج، انجمن بانوان خیر و نیکوکار شهرستان نکا، انجمن خیریه بانوان نیکوکار کوثر بوکان، انجمن بانوان محقق امین آران و بیدگل، انجمن نورا ارومیه، انجمن خبرنگاری دختران جوان ارم، موسسه خیریه مشیز کرمان، موسسه خیریه بانوان هریس، بنیاد و حوزه علمیه حضرت خدیجه (س)، انجمن حمایت از خوداشتغالی زنان خوی و حومه،  و انجمن خیریه حمایت از بیماران سرطانی ارومیه.

-          در بخش معرفی سازمان های غیردولتی خارجی، سه عنوان به چشم می خورد: مجمع بین المللی زنان عرب، شبکه سازمان های غیردولتی فلسطین، و گروه های بین المللی صلح.

-          مطالب دیگر این شماره از آوا به این ترتیب است: کسب مقام مشورتی سازمان ملل متحد توسط سازمان های غیردولتی؛ گزارش برگزار ی همایش کارآفرینی زنان و چالش های پیش رو؛ موسسه مادران امروز و روز جهانی خانواده؛ گزارش طرح بررسی میزان تاثیر بر آگاهی، نگرش و عملکرد همسران معتادان در حال بازتوانی شهر یزد؛ گزارشی از کارگاه سه روزه مدیریت مشارکتی؛ گزارش عملکرد جمعیت حفظ و احیاء محیط کوهستان (پراو)؛ گزارش موسسه حمایت از بیماران آرپی؛ انتشار گزارش عملکرد یک ساله راه سبز؛ همایش معیارهای انتخاب همسر در اصفهان؛ بازدید تشکل های غیردولتی شهرستان ازنا از واحدهای تولیدی زاگرس الیگودرز؛ برگزاری روز جهانی منع خشونت علیه زنان توسط موسسه فرهنگی ورزشی هه وراز عضو شبکه جنسیت در کردستان؛ برگزاری کارگاه های آموزشی در هشتپر در خصو ص روش های مقابله با استرس های زندگی، نقش زنان در امنیت عذایی و برگزاری همایش زن در آینه ی قوم تالش؛ خانه ای برای شکست دنیای سکوت ناشنوایان؛ فعالیت های اجرایی احیاء ارزش ها و عملکرد خط احیاء؛ جشن بازی های سنتی توسط موسسه مادران امروز؛ برگزاری نشست مهارت های دست یابی به سلامت زنان و کودکان؛ انتشار گزارش عملکرد موسسه مطالعات و تحقیقات زنان و گزارشی به یاد بم.

 

شماره 9 آوای حیات – فصلنامه تحصصی حیات وحش منتشر شد.

شماره 9 آوای حیات – نشریه تخصصی حیات وحش، فصلنامه انجمن دوستداران حیات وحش ایران با سردبیری محمد سعید پذیرنده و مدیر مسئولی سید علیرضا همراهیان در همدان منتشر شد. در این شماره مطالبی در باره سنجاب ها، حیات وحش، پرندگان شکاری، گورکن ها و ... آمده است. در مطلب سرآغاز این نشریه آمده است که : "جنگل ها در آتش می سوند و ما نظاره گریم، جانوران می میرند و ما نظاره گریم، گونه های ارزشمند گیاهی و جانوری منقرض می شوند و ما نظاره گریم، جنگل ها آرام و با شتاب از میان می روند و ما نظاره گریم، ببر مازندران رفت و ما نظاره گریم، یوز ایرانی و گوزن زرد و میش مرغ و ... خواهند رفت و ما نظاره گریم، این نظاره تا کی ادامه خواهد یافت؟ آیا پاسخی داریم برای این سئوال که سال هاست بی جواب مانده و کسی را توان پاسخگویی نیست؟ روزگاری خواهد رسید که ما تاوان این نظاره گری را خواهیم داد مگر آنکه تا دیر نشده نظاره گری را کنار بگذاریم!!!

برای اطلاع بیشتر در باره این نشریه یا دریافت نسخه ای از آن به سایت زیر مراجعه کنید (http://www.hayate-vahsh.inf)  و یا درخواستی را به پست الکترونیکی زیر ارسال نمایید: hayatevahsh@yahoo.com    با با صندوق پستی زیر تماس حاصل نمایید: همدان صندوق پستی 1379.

 

 

شماره 42 فریاد زمین منتشر شد

شماره 42 فریاد زمین – فصلنامه خبری – کاربردی جمعیت زنان مبارزه با آلودگی محیط زیست (بهار و تابستان 1384) به سردبیری خانم مه لقا ملاح منتشر شد. موضوعات این شماره عناوین زیر را شامل می شود:

-          نامه ای به رئیس جمهور جدید

-          گزیده ای از کتاب پلان ب – لستر براون

-          مصاحبه با دکتر مجدالدین – دفتر مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست با آینده ای ناروشن

-          اخبار و فعالیت های شهرستان ها

-          گزارشی از فعالیت های جمعیت زنان مبارزه با آلودگی محیط زیست در سال 1383

-          استراتژی سال 1384 جمعیت زنان مبارزه با آلودگی محیط زیست

-          آشوراده جزیره ای با آینده ای آشفته

-          گزارشی از کنفرانس بین المللی محیط زیست، صلح و گفت و گوی تمدن ها

-          گزارشی از برنامه محیط زیست دریای خزر

-          گزارشی از جلسه مقدماتی اجلاس جهانی جامعه اطلاعاتی

-          ده راه حل ساده برای حفظ محیط زیست

-          داستان: گفت و گوی درخت با آدم – به قلم حسین ابوالحسنی

-          توسعه طالقان، فرصت یا تهدید

-          پروتکل کیوتو و ضرورت الحاق کشور ایران به آن

در سرمقاله این نشریه، جمعیت زنان مبارزه با آلودگی محیط زیست با ارائه تصویری از وضع موجود محیط زیست در کشور، از رئیس جمهور درخواست کرده است که به پیشنهادات و رهنمودهای این جمعیت توجه نمایند:

  1. برنامه ریزی برای توسعه با توجه به آمایش سرزمین
  2. توجه اساسی به ارتقای کیفیت محیط زیست و منابع طبیعی و دست یابی به کارنامه بهتر در بررسی های آتی
  3. توجه درازمدت به بهبود معیشت و ارتقای سطح زندگی مردم بر اساس معیارهای توسعه پایدار
  4. برنامه ریزی دراز مدت برای جلوگیری از عواقب ناشی از بلایای طبیعی با توجه به روند رو به تشدید تغییرات شدید آب و هوا در جهان و بلا خیز بودن کشورها
  5. اجرای قوانین موجود و مصوب در زمینه حفاظت محیط زیست و توسعه پایدار
  6. بهره برداری از کتب آموزشی و رسانه های جمعی برای کمک به تغییر الگوهای رفتاری مصرف گرا و مخرب محیط زیست
  7. پای بندی به مشارکت مردمی در کلیه مراحل، از تصمیم سازی تا اجراء و ارزیابی برنامه ها با تاکید بر نقش سازمان های غیردولتی
  8. بهره گیری از تجربه کشورهایی که در زمینه توسعه پایدار و حفاظت از محیط زیست روند رو به رشدی داشته اند.

برای اطلاع بیشتر در باره این نشریه یا دریافت نسخه ای از آن، درخواست خود را به پست الکترونیکی زیر ارسال نمایید: wasep_2@hotmail.com

 

بروشور شماره 2 انجمن حمایت از کودکان روستایی (امید) منتشر شد

انجمن حمایت از کودکان روستایی (امید) برای برخورداری از سطح زندگی مناسب برای رشد جسمی، ذهنی، معنوی، اخلاقی و اجتماعی تلاش می کند (ماده 27 پیمان نامه حقوق کودک). برشور شماره 2 انجمن حمایت از کودکان روستایی گزارشی است از آشنایی بیشتر و لمس مشکلات کودکان محروم روستای صوفیان واقع در بخش صومای برادوست است. در این بروشور، اطلاعاتی در باره بازدید اولیه اعضای انجمن از این روستای محروم است. روستای صوفیان در 83 کیلومتری شمال غربی شهر ارومیه در نزدیکی مرز ایران – ترکیه و در دامنه دشت وسیعی قرار دارد. جاده نه چندان مناسب منتهی به روستا در مسیر آسفالته، شوسه و خاکی است. خانه های روستایی از کل و گل و آجر و سنگ های مخصوص منطقه ساخته شده اند، و پراکندگی آنها نسبت به سایر نقاط روستایی بیشتر است. بعد تقریبی خانوار در روستا برابر 2/8 است، که بیشتر از میانگین کل سایر نقاط روستایی بخش صومای برادوست می باشد. نرخ رشد جمعیت 1/2 درصد و نسبت جنسی جمعیت 89 و پایین از میانگین کل بخش 107 است که می تواند حاکی از مهاجرت گسترده مردان و یا کاهش امید به زندگی در میان آنان باشد. رسوتا فاقد امکانات و تجهیزات آب لوله کشی است و تنها منبع آب آن، چشمه یی واقع در ورودی روستا است که مصارف آبی از جمله شستشوی ظروف و البسه، استحمام، آشامیدن انسان ها و احشام و ... را تامین می کند. در موارد معدودی، چاه آبی در منازل تعبیه شده است. حمل آب چشمه به منازل با ظروف پلاستیکی و اکثرا توسط کودکان صورت می گیرد.... میزان سواد در روستا 6/37 درصد است بدین معنی که از هر 100 نفر ساکن روستا تنها 38 نفر با سواد است و آن هم عموما در سطح ابتدایی و خواندن و نوشتن. این شاخص در میان جمعیت زنان روستا نمود بیشتری دارد. روستا داریا یک مدرسه ابتدایی با حدود 120 دانش آموز دختر و پسر است که 20 نفر از آنان را دختران روستا تشکیل می دهد. به گفته مردم تا دو سال قبل نهضت سوادآموزی در منطقه فعالیت داشته و کلاس های دایر می کرده، که در حال حاضر آن کلاس ها تعطیل هستند...

برای اطلاع بیشتر در باره این انجمن و دریافت برشور آن، با نشانی زیر تماس حاصل فرمایید: ارومیه، خیابان شهید باهنر، نرسیده به چهارراه برق، کانون فرهنگی و اجتماعی بانوان، دفتر انجمن حمایت از کودکان روستایی – تلفن 3850960 و پست الکترونیکی: rchsaorg_2003@yahoo.com

 

شماره پنجم "سایه رنج"، فصلنامه داخلی موسسه حمایت از آسیب دیدگان اجتماعی منتشر شد.

سایه رنج، فصلنامه داخلی موسسه حمایت از آسیب دیدگان اجتماعی به مدیر مسئولی ریاض الدین طباطبایی و سردبیری انوشه سلاجقه منتشر شد. در سرمقاله این نشریه در باره فقر آمده است که فقر بروز انواع ناهنجاری ها و معضلات اجتماعی است که ناشی از شرایط نامناسب اقتصادی و فرهنگی هر جامعه است. پیشگیری از معضلات اجتماعی از طریق حذف و ترمیم زمینه های ایجاد آسیب و نیز حمایت از افراد آسیب دیده به عنوان عضوی از جامعه از جمله وظایف دولت، سازمان ها، نهادهای حمایتی و آحاد جامعه است.

مطالب نشریه به شرح زیر است:

-          گزارش عملکرد موسسه حمایت از آسیب دیدگان اجتماعی در سه ماهه اول سال 1384

-          در منزل یکی از مددجویان سرای احسان

-          گفت و گو با رییس هیات مدیره موسسه حمایت از آسیب دیدگان اجتماعی (غلامحسین شجاعیان)

-          اعضای هیات مدیره انجمن زنان همگام: برای کمک به سرای احسان اولین قدم را برداشتیم

-          گزارشی از اولین جشنواره غذا به نفع سرای احسان

-          آسیب های اچتماعی و چالش های پیش رو

(سرای احسان، سامانگاه موقت بی خانمان های ناتوان – زیر مجموعه موسسه حمایت از آسیب دیدگان اجتماعی است که در جاده قدیم قم – کهریزک قرار دارد).

نشریه دفتر فصلنامه: تهران، خیابان شریعتی، پایین تر از بهار شیراز، شماره 401، طبقه 4 – واحد 12

تلفن 77537007

 

نشریه زیر توسط کمیساریای عالی ملل متحد در امور پناهندگان منتشر می گردد ولی از آنجا که همواره اطلاعات مفیدی در باره وضعیت افغانستان منتشر می سازد – که برای برخی از سازمان های غیرودلتی جالب است، عنوان زیر در این مجموعه وارد شده است:

 

شماره 80 نشریه "بازگشت" متعلق به کمیساریای عالی ملل متحد در امور پناهندگان منتشر شد.

این شماره از نشریه بازگشت به وضعیت زنان در افغانستان می پردازد و اطلاعاتی را در باره حمایت دولت افغانستان از زنان منتشر کرده است (در هشت صفحه).

برای دریافت این نشریه با واحد اطلاع رسانی جمعی کمیساریا تماس حاصل فرمایید (88057201).

 

 در صورتی که مایلید نشریه شما هم در گروه خبری سازمان های غیردولتی معرفی شود، نسخه ای از آن را برای اینجانب ارسال نمایید تا در پست بعدی معرفی گردد (neshat_ngo@yahoo.com).