اخبار سازمان های غیردولتی ایران

در این سایت خبرهای فعالیت های سازمان های غیردولتی ایران منتشر می شود. این وب لاگ با تلاش خانه فرهنگ و توسعه پایدار و به همت سعید نوری نشاط اداره می گردد. با ارسال اخبار انجمن های خود، در غنی تر ساختن این وب لاگ و اطلاع رسانی کمک نمایید

 

معرفی برخی از نشریات و مطالب مربوط به سازمان های غیردولتی (اسفند 1384)

تهیه و تنظیم : سعید نوری نشاط (neshat_ngo@yahoo.com)

 

نشریاتی که در زیر می آید که در ماه های مختلف زمستان به دستم رسیده است. امیدوارم که معرفی آنها برای همه دوستان مفید واقع شود.

 

 

آموزش برای تغییر

اولین شماره "آموزش برای تغییر" با عنوان "با زنان در جامعه محلی"، نشریه داخلی مرکز کارورزی سازمان های جامعه مدنی منتشر شد. در مقدمه این نشریه آمده است:

سخن را از زنان آغاز می کنیم، از زنان که نیمی از جمعیت کشورمان را تشکیل می دهند و همواره بار مضاعف زندگی را بر دوش می کشند و کمترین سهم را در مدیریت و اداره جامعه بر عهده  دارند، و این بار به سراغ زنانی می رویم که در جوامع محلی به سر می برند. مجموعه ای که اینک نخستین شماره آن را پیش روی دارید، و "با زنان در سطح محلی" نام گرفته است، ابعاد مختلف کار و فعالیت حق محورانه را در سطح محلی برای ایجاد تغییر در زندگی زنان را بررسی می کند. در واقع انتشار این نشریه در چارچوب پروژه ای است که "آموزش برای تغییر" یا به اختصار TTC نامیده می شود و توسط مرکز کارورزی سازمان های جامعه مدنی در حال اجرا می باشد. هدف از اجرای این پروژه، توانمندسازی زنان در سطح محلی با تکیه بر به کارگیری روش های ادوکیسی و با رویکرد حق محورانه است.

واقعیت دارد که زنان و دختران در جوامع محلی و بویژه در مناطق روستایی عقب تر از زنان و دختران شهرنشین هستند. یک نمونه آن موضوع سواد است. در مناطق شهرنشین، به طور نمونه، میزان زنان با سواد به نزدیک ٨٢ درصد رسیده است؛ در حالی که در مناطق روستایی این رقم نزدیک به ٦٢ درصد است. این حقیقت ساده خاطر نشان می سازد که باید محور فعالیت ها بر وضعیت زنان و دختران در جوامع محلی متمرکز شود. در یک نگاه گذرا به جوامع محلی متوجه می شویم که عمده ترین چالش های پیش رو عبارتند از: نبود مشارکت زنان، نبود دسترسی به اطلاعات و آگاهی لازمه، وجود خشونت خانگی و سطح پایین مشارکت زنان در برنامه های توسعه محلی. از سوی دیگر، باور داریم که مردم محلی بهتر وضع خود را می شناسند، بهتر می توانند در باره وضعیت خود تصمیم بگیرند و آن را تغییر دهند، بویژه اینکه اگر توانمند شوند ظرفیت بالایی دارند که با استفاده از منابعی که در اختیار دارند زندگی بهتری را برای خود رقم بزنند. با همین دیدگاه است که مرکز کارورزی به سوی زنان در جوامع محلی حرکت می کند و در رویکرد دو ساله اخیر خود توانمندسازی زنان در سطح محلی و بویژه انجمن های محلی را در دستور کار خود قرار داده است.

در این نشریه، تلاش شده است که فضایی برای تبادل تجربیات محلی فراهم آید به گونه ای که دوستان فعال در شهرستان ها و نیز سازمان های غیردولتی زنان و انجمن های محلی بتوانند از آن استفاده ببرند.

در این مجموعه، ابتدا به مفهوم ادوکیسی – به قلم محبوبه عباسقلی زاده پرداخته شده است. شاید این پرسش به ذهن شما برسد که چرا ادوکیسی. از نظر مرکز کارورزی سازمان های جامعه مدنی، ادوکیسی یک ابزار قدرتمند برای تغییر ساختار قدرت در سطح محلی است. در بخش بعدی، به تجربه های درونی چهار نفر از فعالان حوزه زنان می پردازیم که تلاش کرده اند که به جوامع محلی وارد شوند. اهمیت و ارزش این تجربیات در این است که خواننده بیشتر با فضای کار در سطح مردمی آشنا شود. سپس به ویژگی های چهار جامعه محلی می پردازیم. در یک مطلب دیگر، به این پرداخته شده است که زمان آن فرا رسیده است که سازمان های غیردولتی پشت میز نشینی را کنار بگذارند و به میان مردم بیایند. دو مطلب دیگر که در این مجموعه فراهم آمده است بیشتر با نگاه حقوق بشری تنظیم شده است: یکی مصاحبه با خانم صدر است که در آن برخی از مصادیق حقوق بشر زنان باز شده است و در مطلب دیگر به قلم سعید نوری نشاط، به کار گیری حقوق بشر را در سطح محلی تصویر کرده ایم. امید است که این مجموعه برای کنشگران جامعه مدنی مفید واقع شود.  این مجموعه زیر نظر سعید نوری نشاط، مدیر آموزش مرکز کارورزی تهیه شده است. برای دریافت نسخه ای از این نشریه می توانید با مرکز کارورزی سازمان های جامعه مدنی تماس حاصل فرمایید: تلفن: 88529069 و ایمیل: info@ngotc.org

 

پیک توسعه

شماره 11 – پاییز 1384

نشریه داخلی کانون توسعه فرهنگی کودکان

این خبرنامه با سردبیری فرمهر منجزی و با همکاری شورای تحریریه منتشر می شود. صفحات آغازین این نشریه با مطلبی از محمد رضا یوسفی تحت عنوان "مسافران سرزمین چهار فصل" آغاز می شود که در آن با بیانی شیوا گفته شده است که چگونه کانون امکان آشنایی ایشان را با مردم سرزمین ایران فراهم آورده است. او می نویسد:  همراه شدن با کتابداران کوله بر پشت، با مسافران قله های زاگرس، و ره سپردن در پیچ و خم های شگفت انگیز کوهستان های بکر کردستان، و رفتن تا اعماق کویر تشنه لوت و نمک، تا یافتن روستایی و هدیه کردن لحظه ای مهریانی به کودکانی که آفتاب سوزان، خشونت را به آنان می آموزد و سفر کردن تا انتهای جنگل های سرسبز گیلان و پیوند خوردن با سرو و کاج و اقاقی و شالیزارهای سرسبز، و باران که مداوم می بارد و این همه در یاد و خاطره ها از سرزمین چهار فصل ایران، در ضمیر و یاد هر نویسنده ای چه به جا خواهد گذاشت؟

در بخش اخبار این خبرنامه می خوانیم: بزرگداشت استاد نادر ابراهیمی، بزرگداشت بنیان گذار آموزش عشایر ایران (استاد محمد بیگی)، برگزاری جلسه شورای  گسترش فرهنگی صلح برای کودکان، برگزاری کارگاه آموزش تربیت جنسی کودکان.

در بخش گزارش سفر می خوانیم: کتابخانه روستای بفروئیه از توابع مبید، روستاهای اورامان تخت و گلین، گزارش سفر بیرجند.

در بخش آموزشیاری می خوانیم: فعالیت های هنرستان کار و دانش پسرانه خنگ.

فعالیت های مشترک با سازمان های دیگر: تشکیل دوباره هیئت اجرایی شورای هماهنگی امور بحران (شهاب). گزارش جلسه مشترک یونیسف با سازمان های غیردولتی در خصوص مجازات های جایگزین برای کودکان معارض با قانون.

بخش های دیگر این نشریه به اخبار کتابخانه ها، مطلبی تحت عنوان زیر آسمان کویر به قلم شاهده سعیدی، مطلبی تحت عنوان گامی به سوی ترویج کتابخوانی و اخبار کانون اصلاح و بربیت است.

برای دریافت نسخه ای از نشریه، می توانید با کانون توسعه فرهنگی کودکان واقع در خیابان استاد مطهری، خیابان فجر، خیابان کامیاب 3 و تلفن 88827035 تماس حاصل فرمایید.

 

حامی، نشریه انجمن حمایت از زنان و کودکان پناهنده منتشر شد

نشریه شماره 3 حامی به سردبیری فریبا داودی مهاجر در 24 صفحه منتشر شد.  مطلب نخست این نشریه تحت عنوان "زنان افغان و صعود بر هرم قدرت" به قلم فاطمه اشرفی به مطلومیت زن افغان می پردازد و در آن را دو حوزه تعریف می کند: الف. مظلومیت آشکار به گونه ای که حقوق اولیه زنان به رسمیت شناخته نمی شود (ازدواج های زودهنگام، نابرابری فرصت ها، عدم دسترسی مناسب و فراگیر به اطلاعات، عدم سرمایه گذاری کافی برای ارتقاء سطح آموزش زنان، عدم وجو راهار مطلوب برای توانمندسازی اجتماعی و اقتصادی زنان، نرخ پایین بهداشت، .... ). ب. مظلومیت پنهان نظیر سوءاستفاده حکومت های سیاسی گذشته از زنان برای دست یابی به مشروعیت داخلی و بین المللی در این میان اما با وجود ریشه دار بودن و عمق سنت ها در افغانستان، بهترین فرصت و زمان برای مبارزه با سنت های غلط و ایجاد نهادهای جدید و کارآمد برای ارتقاء جایگاه زنان فراهم آمده است.  نویسنده مطلب در ادامه، به موضوع توانمندسازی فردی و بسترسازی توانمندساز به عنوان دو راه حل برای رفع تبعیض از زنان افغانی می پردازد.

مطالب دیگر این نشریه عبارتند از: گزارشی از برگزاری کارگاه های آموزشی با عنوان تحلیل نگرش های جنسیتی و توانمندسازی در کابل، گزارش مراسم افطاری برای کودکان مهاجر افغان منطقه باقرآباد بهشت زهرا و کوی کن، حضور زنان عضو کمیسیون تدوین قانون اساسی افغانستان در ایران. گزارش کارگاه بهبود کارکردهای فضایی با رویکرد جنسیتی در کابل، آموزش رابطین بهداشت افغانی در ایران، برپایی کارگاه سیاستگزاری و اداره مطلوب سازمان های غیردولتی در افغانستان، گزارشی از سمینار بررسی تطبیقی حقوق بشر زنان، گزارشی از وضعیت حقوق بشر زنان در افغانستان، گزارشی از برگزاری نشست بررسی وضعیت زندگی کودکان و نوجوانان پناهنده افغانی و صحراوی، بازدید رئیس محکمه فامیلی افغانستان از مجتمع قضایی خانواده تهران، زنان مسلمان در جست و جوی نقشی برتر، زنان سیاسی و چالش های توسعه سیاسی، سهم زنان در تصمیم گیری های بین المللی، برای مشارکت سیاسی خود را آماده کنید، زنان – انتخابات و انتظارات، زنان در قدرت و تصمیم گیری، ...

یکی از مطالب جالب این نشریه تحت عنوان "صدای زن افغانی شنیده نمی شود" مصاحبه ای است با یک زن افغانی که توسط فریبا داودی مهاجر صورت گرفته است. اورزلا اشرف بنیانگزار انجمن غیردولتی موسسه امداد انسانی برای زنان و کودکان (هاکا) می باشد.

 

 

شماره دوم محک منتشر شد

محک، خبرنامه داخلی موسسه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان منتشر شد.  این شماره با سردبیری فرشید میربغدادآبادی توضیحاتی در باره کارکرد مجتمع بیمارستانی رفاهی محک در دارآباد، فعالیت شگرف زنان در محک، بخش جذب کمک های مالی، برگ هایی از دفتر زندگی کودکان، داستان موفقیت، محک و روابط بین الملل، من هم آنجا بودم، دانستی های اجتماعی و پزشکی، ... آمده است. برای دریافت نسخه ای از این نشریه با موسسه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان – محک در تهران تماس حاصل فرمایید:  22490544 یا درخواست خود را به ایمیل : info@mahak-charity.org ارسال فرمایید.

 

از روزنامه ها چه خبر؟

روزنامه ایران: گزارشی از "شبکه های"! ارتباطی سازمان های غیردولتی زنان

در یک مطلب در روزنامه ایران به تاریخ 8 بهمن 1384 – تحت عنوان آگاه سازی و اصلاح نگرش های موجود – به قلم مهری حقانی – در صفحه 9 روزنامه - در باره اتفاقات مربوط به شبکه سازمان های غیردولتی زنان مطلبی نگاشته شده است که در عین حال تلاش شده است که نگاهی نیز به فعالیت های غیردولتی در ایران شود. مطلب خواندنی است. در بخشی از این مطلب، به دو انتخابات برگزار شده برای شورای مرکزی شبکه ا شاره شده است، اما نویسنده از این موضوع فراتر می رود و به موضوع فعالیت تشکل های غیردولتی در کشور می پردازد.

 

دنیای اقتصاد: تشکل های غیردولتی بخش خصوصی

روزنامه دنیای اقتصاد به تاریخ شنبه 27 اسفند 1384 در صفحه 12 صفحه ای را اختصاص به تشکل ها داده است. به نظر می آید که این روزنامه نگاه ویژه ای به تشکل های غیردولتی بخش خصوصی دارد. در این صفحه مطلبی به قلم احمد پورفلاح تحت عنوان "تشکل ها را ببینید" چاپ شده است که در خصوص نقش موثر تشکل های صنعتی در درک بهتر بدنه اقتصاد و یافتن راه کارهایی برای خروج از بحران جدی فعلی است. مطلب دیگری در همین صفحه گزارشی از نشست تشکل ها با رییس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز است.

 

انتشار یک کتاب:

کنوانسیون سازمان ملل متحد برای مقابله با فساد

متن کامل کنوانسیون ملل متحد برای مقابله با فساد توسط دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم ملل متحد در جمهوری اسلامی ایران به زبان فارسی منتشر شد. این کنوانسیون در تاریخ 9 آبان 1382 توسط مجموع عمومی سازمان ملل متحد تصویب شده است. این متن ترجمه از متن منضم به لایحه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به این معاهده مصوب 23 مرداد 1384 هیئـت وزیران اخذ شده است و توسط نشر گرایش منتشر شده است. این معاده را می توانید از مرکز اطلاعات همگانی ملل متحد تهیه نمایید.

 

در صورتی که مایلید نشریه شما هم در گروه خبری سازمان های غیردولتی معرفی شود، نسخه ای از آن را برای اینجانب ارسال نمایید تا در پست بعدی معرفی گردد (neshat_ngo@yahoo.com).

 

هر گونه ذکر مطالب فوق با ذکر منبع آزاد است. برای دسترسی به این متن می توانید به سایت زیر مراجعه کنید:

http://iranngonews.persianblog.ir