اخبار سازمان های غیردولتی ایران

در این سایت خبرهای فعالیت های سازمان های غیردولتی ایران منتشر می شود. این وب لاگ با تلاش خانه فرهنگ و توسعه پایدار و به همت سعید نوری نشاط اداره می گردد. با ارسال اخبار انجمن های خود، در غنی تر ساختن این وب لاگ و اطلاع رسانی کمک نمایید

 

در پیامی به مناسبت روز بین المللی خانواده:

عنان خواستار ایجاد محیطی حمایتی و پایدار برای خانواده ها شد

 

تهران 24 اردیبهشت 1385 (مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد) – دبیر کل سازمان ملل متحد در پیامی به مناسبت روز بین المللی خانواده 15 ماه می برابر با 25 اردیبهشت 1385 ضمن تأکید بر دگرگونی های ایجاد شده در خانواده ها در سراسر جهان خواستار ایجاد محیطی حمایتی و پایدار برای تقویت زندگی خانوادگی مثبت شد.

 متن کامل پیام دبیر کل به شرح زیر است:

 

امسال، موضوع روز بین المللی خانواده "تحول در خانواده ها: چالش ها و فرصت ها" تأکید بر     دگرگونی های مهمی دارد که این واحد اساسی جامعه در سال های اخیر درگیر آنها بوده است. میانگین اعضای خانواده در سراسر جهان کاهش یافته؛ جوانان در سنین بالاتر ازدواج می کنند؛ میانگین سن مادران برای تولد نخستین فرزندشان افزایش یافته، میزان مرگ و میر نوزادان کاهش پیدا کرده؛ و زوج ها فرزندان کمتری می آورند. خانواده هسته ای جایگزین خانواده گسترده سنتی شده است، در عین اینکه پدر و مادربزرگ ها طول عمرشان افزایش یافته و نسل های متعددی از خانواده در کنار یکدیگر و نه با هم زندگی می کنند. گونه هایی از پیوند به صورت جایگزین مرسوم شده و رشد یافته است مانند زندگی مشترک بدون ازدواج یا ازدواج کارگران مهاجر که در شهرها و کشورهایی زندگی می کنند که همسرانشان حضور ندارند. طلاق افزایش یافته، همراه با ازدواج مجدد با فرزندان بیشتر و بیشتری که در یک خانواده با پدر یا مادر خوانده ها زندگی می کنند. تعداد چشمگیری از خانواده های تک سرپرست و خانواده های تک نفره ظهور کرده اند که مشتمل بر تعداد فزاینده ای افراد مسن می شوند که تنها به سر می برند. اپیدمی بیماری ایدز و ویروس آن ساختار خانواده ها را از بین می برد و غالباً کودکان را از والدینشان محروم می کند و پدر بزرگ و مادر بزرگ ها مجبورند از نوه های خود مراقبت کنند.

 

بسیاری از این دگرگونی ها موجب به زیر سوأل بردن ساختار جامعه به گونه ای که ما می شناسیم         می شوند. دگرگونی های مزبور مستلزم این است که با یکدیگر تلاش کنیم تا خود را تطبیق دهیم، سیاست عمومی را به نحوی شکل دهیم که نیازهای خانواده ها را رفع کند، یقین حاصل کنیم که خدمات اساسی مانند آموزش و بهداشت به تمامی شهروندان به ویژه کودکان بدون در نظر گرفتن وضعیت خانوادگی آنها ارائه می شوند.

 

بعضی از تحولات و تغییرات در ساختار خانواده فرصتهای جدیدی ارائه می دهند مانند اختیارات جدید و گسترده تر برای دختران و زنان. این تحولات برای دولت ها انگیزه به وجود می آورد تا سیاست های جدید با همکاری جامعه مدنی تدارک ببینند. همانگونه که کشورها تلاش می کنند تا دورنمای خانواده را در سیاست گذاری های ملی ادغام نمایند، نظام سازمان ملل تلاش می کند تا منعکس کننده این دورنما در فرایند جهانی بین دولتی باشد.

 

در این دوران تحول جاری، ما نیاز داریم تا محیطی ایجاد کنیم که خانواده ها را حمایت و پایدار کند در عین اینکه فرصتی به منظور ایجاد زندگی خانوادگی مثبت، تقویت می کنیم. در این روز بین المللی خانواده اجازه دهید تا تعهد خود را در این راه تجدید نماییم.