اخبار سازمان های غیردولتی ایران

در این سایت خبرهای فعالیت های سازمان های غیردولتی ایران منتشر می شود. این وب لاگ با تلاش خانه فرهنگ و توسعه پایدار و به همت سعید نوری نشاط اداره می گردد. با ارسال اخبار انجمن های خود، در غنی تر ساختن این وب لاگ و اطلاع رسانی کمک نمایید

مجموعه ای از نشريات جديد و اخبار و لينک تازه سازمان های غيردولتی

نشریه های تابستان 1385

گردآوری و معرفی : سعید نوری نشاط

 

 

 

گاهنامه ارم – فرهنگی اجتماعی حقوقی - سال اول – شماره 1

گاهنامه داخلی انجمن خبرنگاران جوان ارم

این گاهنامه داخلی – که در هشت صفحه قطع بزرگ - با مدیر مسئولی فاطمه امینی و با سردبیری کاوه اسفندیاری منتشر شده است حاصل فعالیت گروهی از جوانان فعال در حوزه زنان است. مطالب این گاهنامه متمرکز بر مسائل مربوط به حوزه زنان است.  گوشواره سمت راست صفحه اول جمله ای است از منتسکیو که می گوید: اگر تربیت زن و مرد یکسان و برابر می بود، نیرو و فراست آنان نیز برابر می شد. در مطلبی تحت عنوان جهانشمولی جنبش زنان، نویسنده می نویسد که مسئله زن و جنبش های زنان در جهان قضیه تازه ای نیست بلکه سالیان درازی است که دل مشغولی زنان جهان است و با این مقدمه، تاریخچه ای از مبارزات زنان در جهان به تصویر کشیده شده است. سردبیر نیز در یادداشت خود، پس از یک مقدمه در خصوص فعالیت های زنان در ایران، می نویسد: در این میان ایران و به ویژه کردستان از این تغییر و تحولات بی نصیب نبوده است به نحوی که حضور زنان روزنامه نگار و فعال مدنی در این چند سال اخیر نوید آینده ای بهتر را می دهد. وجود گروه های ورزشی، کانون ها، تشکل ها و انجمن های زنان که اخیرا در کردستان مرسوم گشته است در سازماندهی و پویایی هر چه بیشتر زنان مفید و تاثیرگذار بوده است.... در مطلبی در صفحه دوم تحت عنوان چرا به زنان مسئولیت های مهم نمی دهند، مینو پوروردی نجات، به تحلیل نقش های سنتی زن و مرد در خانواده به عنوان یکی از مهم ترین موانع توسعه مشارکت زنان می پردازد و در این رابطه به تحلیل تبعیض های حقوقی موجود می پردازد.

در مطلب دیگری، کژال اختیارالدین به تحلیل ردیف 30228 بودجه زنان در سازمان های دولتی و موانع می پردازد.  مطالب دیگر این گاهنامه عبارتند از: درآمدی بر روانشناسی فمینیستی، گفتگو با دکتر علیرضا علوی تبار، در خصوص راهبرد احقاق حقوق زنان و نسبت آن با سنت، زن در آیینه باور گذشتگان، حقوق مدنی و اجتماعی زنان، موادی از کنوانسیون حذف اشکال تبعیض علیه زنان، معرفی نشریه تویسا، مطالعه تطبیقی اسلام و حقوق بشر در حوزه حقوق زنان، زنان و  عدم تساوی حقوق مدنی و اجتماعی آنها در مقایسه با مردان در جامعه کنونی.

اطلاعات تماس با این نشریه به این شرح است: پست الکترونیکی این گاهنامه eram@yahoo.com  است و صندوق پستی آن سنندج  951- 66165 و نشانی انجمن ارم به این شرح است: استان کردستان، سنندج، خیابان امام، روبروی اداره گمرک، کوچه انور (دفتر انجمن خبرنگاران جوان ارم). ضمنا شماره بعدی این گاهنامه به موضوع نهادهای مدنی و چالش های فراروی ان اختصاص دارد.

 

افراز – ماهنامه درونی انجمن دوست داران میراث فرهنگی افراز – از تابستان 84 تا بهار 85

این شماره افراز در 100 صفحه، به مدیر مسئولی شهروز هادی پور و سردبیری علیرضا افشار مطالب گوناگونی را در خود گرد آورده است. از آنجا که به سبب کثرت صفحات فرصت خواندن این نشریه را نداشته ام به طور خلاصه فقط عناوین مطالب آن را آورده ام تا در فرصتی دیگر معرفی گردد: تاریخ و فرهنگ ایران د ردوران انتقال / دکتر محمدی، جنبش فرهنگی ملی / حمید ایزدپناه، جنبش شعوبیه / سورنا گیلانی، جنبش های ملی و مذهبی ایرانیان / دکتر ممتحن، دانش و حکمت موسیقی ایرانیان / رضاقلی سالور، نابودسازی حقوق تاریخی ایران در عراق / دکتر طالع، چرا ایرانیان را از عراق اخراج کردند / دکتر عاملی، میراث پان عربیسم / کاوه فرخ ، خلیج فارس / هما ارژنگی، خلیچ پارس، نامی جاویدان / لیلا صمدی، جشن های ایرانی / توران شهریاری، شاهنامه و فرهنگ ایران زمین / فریدون جنیدی، ایران و ایرانی از نگاه علامه اقبال / دکتر بقایی، اسطوره رویگرزاده ی سیستانی، یعقوب لیث و زبان فارسی / دکتر محمودی بختیاری، پاسخ به یعقوب لیث / پژمان بختیاری.

برای دریافت نسخه ای از این نشریه با نشانی تهران صندوق پستی 5996 – 19395 تماس حاصل فرمایید.

 

آموزش برای تغییر

آموزش برای تغییر نام خبرنامه داخلی مرکز کارورزی سازمان های جامعه مدنی است در این شماره به زنان و تجربیات محلی آنان می پردازد.

در سخن نخست این نشریه آمده است که تجربیات زنان بخشی و بیان آنها و سهیم شدن زنان در تجربیات یکدیگر بخشی از روند توانمندسازی زنان است در سطح محلی است. توانمندسازی روندی از پایین به بالا است که زنان خود به عنوان کسانی که بهتر از هر کس دیگری به وضعیت خود آشنا هستند تلاش می کنندکه وضعیتی را که در آن بسر می برند، در نتیجه فعالیت های خود بهتر کنند. در این خبرنامه ، مطالب از ورود به جامعه محلی آغاز شده است. در این مطلب آمده است که جامعه محلی به واسطه کوچک بودن آن، و وجود تجربیات و دانش محلی، در دسترس بودن انسان ها و زندگی ساده و انسجام بالای آنها دارای ویژگی هایی است که تسهیلگری می تواند به زنان آن جامعه کمک کند که در جهت حل مسائل و مشکلات جمعی خود فعالیت کنند. در این مطلب مراحل مختلف ورود به جامعه محلی مورد بررسی قرار گرفته است. در مطلب بعدی از زبان یک تسهیلگر، الهام قمصری ویژگی های یک تسهیلگر محلی را بر می شمارد. وی می تویسد که تسهیلگر فردی است که توان درک گروه را دارد و می تواند به هم افزایی گروهی بیافزاید و میزان تعامل و قدرت حل مسئله را در گروه افزایش دهد. نقش انجمن های محلی در اجتماع سازی عنون مطلب بعدی به قلم دکتر عصمت استادعلی است که در آن به اهمیت دوچندان انجمن های محلی در ایجاد سرمایه اجتماعی در یک اجتماع محلی می پردازد. تشریح پنج طرح محلی برای بهبود وضعیت زنان با بررسی اهداف، فعالیت ها، دی نفعان، محدودیت ها و تنگناها و درس های گرفته شده از ارومیه، گرگان، اهواز، کرمانشاه و شهرکرد عنوان مطلب بعدی است. در بخش دیگری از خبرنامه، بررسی درس ها و تجربیاتی از سه طرح محلی زنان در استان های یزد، خراسان جنوبی و سنندج صورت گرفته است. در مطلب نهایی این خبرنامه نیز، سحر مرانلو به اختصار به بررسی توسعه مشارکتی در سطح محلی می پردازد و موضوع مشارکت در سطح محلی را با یک نگاه توسعه ای تبیین می کند.

برای دریافت نسخه ای از این نشریه، درخواست خود را به فکس 88768943 ارسال نمایید.

 

فریاد زمین – شماره 45 تابستان 1385 -  فصلنامه خبری – کاربردی

ارگان جمعیت زنان مبارزه با آلودگی محیط زیست

سرمقاله این شماره فریاد زمین به قلم نفیسه سعادتی به بررسی دیدگاه های نظریه پردازان و فیلسوفان محیط زیست جهانی می پردازد. در مطلب دیگری، میترا البرزی منش به سال جهانی بیابان زدایی در کشور گرم و خشک ایران می پردازد و مدیریت جامع منابع آب را به عنوان تنها راه حل کشور ایران می داند. وی نوشته است اگر چه کشور ما به صورت دوره ای با دوره های خشک و تر مواجه است و برخی سال ها میانگین بارندگی از متوسط درازمدت بیشتر است ولی در مقایسه با کشورهای جهان بسیار کم آب و خشک محسوب می شود. وی می نویسد که در ایران آب تقریباً رایگان به دست می آید و به سادگی تبدیل به فاضلاب و هرزآب و زه آب می شود. زمان بهره برداری بهینه از منابع آب رسیده است. گزارشی از سد طالقان مطلب بعدی این نشریه است. ویکتوریا جمالی در صفحات بعد به بررسی روز جهانی زمین می پردازد و زندگی آقای گی لورد نلسون بنیانگذار روز جهانی زمنن شرح می دهد. یک نکته جالب در این مطلب این است که از قول وی می نویسد که آموزش کلید تغییر رفتار و باور مردم در رابطه با محیط زیست می باشد. گزارش بعدی به قلم مه لقا کاشفی به موضوع محیط بانان و جنگل بانان می پردازد. وی می نویسد که فقط در یک سال گذشته بیش از هفت محیط بان در استان های مختلف کشور کشته شده اند و درخواست می کند که از آنان حمایت های به عمل آید. گزارش دیگری نیز به وضعیت جنگل های کلاردشت و اعتراض سازمان های مردم نهاد می پردازد. صفحات دیگر حاوی گزارش ها، اخبار، معرفی کتاب و بیانیه های جمعیت است. برای دریافت نسخه ای از این نشریه می توانید با تلفن 22045266 تماس حاصل کنید.

 

تشکل – دو فصلنامه آموزشی، پژوهشی و اطلاع رسانی

شماره یک – سال اول – تیرماه 1385

دو فصل نامه تشکل – نشریه آموزشی، پژوهشی و اطلاع رسانی است که به صاحب امتیازی و مدیر مسئولی زهرا نژاد بهرام و سردبیری سید علیرضا امید منتشر می شود. این نشریه در کیوسک های مطبوعاتی و با قیمت 14000 ریال توزیع شده است. در سخن مدیر مسئول این نشریه آمده است: تشکل های غیردولتی، انجمن های صنفی، نهادهای مدنی و غیره تعابیر نوینی هسند که در عرصه ادبیات اجتماعی کشور ورود یافته اند و بررسی کارکرد این سازمان ها را با عنایت به ضرورت تقویت نهادهای واسط میان بخش خصوصی و دولتی جدی ساخته است. درواقع توجه به این حوزه و گشایش نقاط قوت و رفع کمبودها از الزامات عبور از دوره گذار و ورود به عرصه توسعه است. نشریه تشکل با عنایت به اهداف همگرا و در عین حال موثر رسانه و سازمان یافتگی و تشکل گرایی در جامعه رهیافت انتشار را سرلوحه فعالیت خود قرار داده تا با نگاهی دیگر تشکل ها را یاری و راه دشوار توسعه را در تمامی عرصه ها هموار سازد. در مطلبی تحت عنوان شاخصه های زنان در مدیریت سازمان های غیردولتی، زهرا نژادبهرام به بررسی تلاش پیگیر زنان در به اجرا در آوردن بسیاری از شاخص های اصلی مدیریت مدرن می پردازد و بین می دارد که این فعالیت زنان تصویر تازه ای را در اداره کردن سازمان های غیردولتی ارایه کرده است که اجزای آن مبتنی بر روح انسانی و اخلاق بشری است. مطلب دیگر این نشریه تحت عنوان رفتارهای تغییر یافته سازمانی جهت گیری دنیای جدید به قلم دکتر فریدون وردی نژاد است که معنای جدید سازمان در دوره معاصر می پردازد. عناوین مطالب دیگر این نشریه عبارتند از: تشکل های غیردولتی حلقه اتصال مردم با نظام حاکم به قلم لیلا صمدی، مهارت های مدیریت روابط بین منابع انسانی به قلم پرفسور محمدرضا شاهنده، تشکل های صنفی و شکوفایی اقتصاد در بازوان کار به قلم ناهید حسینی، انجمن های صنفی کارگری راهگشای توسعه صنعتی کشور به قلم ساناز نقی زاده، معرفی انجمن شرکت های ساختمانی به عنوان کهنسال ترین تشکل صنفی ایران به قلم شیما نژادبهرام، و انبوهی از اخبار متنوع در خصوص سازمان های غیردولتی و یک بخش انگلیسی در انتهای نشریه. برای دریافت نسخه ای از این نشریه می توانید با تلفن 88937422 یا 88947420 تماس حاصل فرمایید.

 

توانمندسازی جوامع محلی: توسعه پایدار سکونتگاه غیررسمی نوده

موسسه همیاران غدا (غیردولتی ایران)

این کتاب که به همت ثریا بهمن پور و ایمن سادات سخنی و نمونه خوانی معصومه ترابی و حسام الدین نراقی در تابستان 1385 تولید شده است، گزارش مراحل اجرای طرح توسعه پایدار سکونتگاه غیررسمی نوده از طریق توانمندسازی جوامع محلی است. سکونتگاه های غیررسمی یا مناطق حاشیه ای، بخش های مورد غفلت قرار گرفته در شهرها و جلوه ای از فقر هسند. پیدایش و گسترش این مناطق گویای وجود موانع ساختاری و ناکارآمدی سیاست ها در تأمین مسکن و خدمات رسانی برای افشار کم درآمد شهری در سطح کلان است. منطقه نوده یکی از روستاهای شهر مشهد است که اهالی آن بیشتر مهاجران کشاورز و دامدار جنوب و شمال خراسان هستند که به دلیل خشکسالی و به تبع ان بیکاری به امید بهبود شرایط زندگی و یافتن کار به نوده که در مجاورت شهر مشهد قرار داد مهاجرت کرده اند. این روستان یکی از مناسقی بود که موسسه همیاران آن را به منظور اجرای طرح توانمندسازی در سال 1382 برگزید. کتاب حاضر کزارش فعالیت های صورت گرفته است. برای دریافت نسخه ای از این کتاب می توانید با موسسه همیاران غدا تماس حاصل فرمایید (info@hamyaran.org).

 

مریم حسین خواه: شماره 13 زنستان با موضوع كودكان منتشر شد.

نشانی جدید زنستان  http://herlandmag.net 

گفت و گو با نسرين ستوده وكيل دادگستري فعال در زمينه حقوق كودكان، گزارشي از كودكان سرباز ، آرزوهاي كودكان كار، انتقال باورها و کلیشه های جنسیتی به کودکان ،پلیس در مقابل کودکان خیابانی و كودك در هستي نيز از جمله مطالب پرونده اين شماره هستند. در خانه امن اين شماره، طلعت تقي نيا نگاهي داشته به گزارشات كودك ازاري در رسانه ها و مريم حسين خواه افزايش آمار كودك آزاري و به ويژه كودك آزاري جنسي در دختر بچه ها را مورد توجه قرار داده است. ارائه آماري از خشونت عليه دختران در كشور كانادا با ترجمه گلناز ملك موضوع اين شماره بخش آمار ما است. در راوي زن است اين شماره نيز نيلوفر انسان، گفت و گويي با نواال سعداوي را ترجمه كرده است.  شان افتخار براي كبري رحمان پور به قلم سينا مالكي، اينا چي ميگن؟ مطلبي از خليل طالقاني و زنان ، خیابان های کشمیر را طالبان وار در اختیار دارند ترجمه آرزو مختاريان نيز مطالب پرسه هاي زنانه اين شماره زنستان هستند.  در بخش زن- شهر- كتاب نيز مريم ميرزا نگاهي داشته به فيلم لوليتا و " اگر فرزند دختر داريد" نيز كاري از گروه ترجمه زنستان است.  عكس روي جلد اين شماره نيز كاري از هانا دارابي است.

شماره 14:تبليغات
شماره بعدی( شماره ۱4) زنستان با موضوع تبليغات منتشر خواهد شد. در اين شماره مي خواهيم نگاهي را كه تبليغات به زن و نقش هاي جنسيتي دارند مورد بررسي قرار دهيم
آن دسته از عزیزانی که مایل به همکاری با زنستان هستند مطالبشان را اعم از گزارش، یادداشت، ترجمه و مصاحبه تا تاریخ 3 آبان ماه به آدرس herlandmag@gmail.com ارسال کنند.

 

 

فهرستی از لینک های رسیده :

  • وب لاگ آلودگی نوری (معرفی شده توسط حامد میرزا خلیل - bersavosh@yahoo.com)

http://iranlpg.blogspot.com

 

  • سایت تلاش برای تشکیل سازمان مردمی(NGO) برای حفاظت از 000/200 هکتار جنگل بکر در شمال کشور

http://200000hectar.blogfa.com

 

  • سایت خبری و تحلیلی جامعه مدنی ایران – کنشگران

http://www.koneshgaran.net/

 

  • کانون همیاری اندیشه و گفتار (معرفی شده از سوی حمید رضا)

http://www.hamyaran.ir/

کانون همیاری اندیشه و گفتار به عنوان يك نهاد غير دولتي(N.G.O) در شهریور ماه 1383 تاسيس گرديد. نخستين فعاليت كانون برگزاري كارگاههاي آموزشي مهارتهاي اجتماعي بود....

 

  • سایت میدان زنان (کمپین های زنان در موضوعات مختلف)

http://www.meydaan.com/

 

 

دعوت نامه ها :

 

=== شوراها و سازمان های غیردولتی ===

دوستان غیردولتی،

با سلام،

احتراماً به استحضار می رساند که ششمین جلسه شورای هم اندیشی سازمان های مردم نهاد در تاریخ چهارشنبه 10/8/85 از ساعت 16 لغایت 18 در ‏سالن مهر مجموعه ورشو در تهران خیابان نجات الهی نبش خیابان ورشو برگزار می شود.‏

دستور این جلسه عبارت است از : ‏

‏1- ‏بحث علمی در موضوع شوراها و سازمان های غیردولتی

‏2- تجربه اجرایی و عملی شوراها و ارتباط با ‏نهادهای مدنی

‏3-‏ ارایه گزارش کار از کمیته های 9 گانه‏

4- نهایی کردن برنامه سمینار

از کلیه سازمانهای غیردولتی جهت شرکت در ‏این هم اندیشی دعوت به عمل مِی آید.‏

شورای هم اندیشی سازمان های مردم نهاد

==================

 

=== بازارچه بنیاد مهر ==== خبر ارسال شده توسط خانم سحر مرانلو

سیزدهمین بازارچه پاییزی بنیاد مهر

جمعه 12 آبان 1385

11 صبح الی 4 بعدازظهر

خیابان دربند، خیابان شهید زمانی، کوچه نشاط، شماره 5

منصوره خلیلی و فردوس منوچهریان