اخبار سازمان های غیردولتی ایران

در این سایت خبرهای فعالیت های سازمان های غیردولتی ایران منتشر می شود. این وب لاگ با تلاش خانه فرهنگ و توسعه پایدار و به همت سعید نوری نشاط اداره می گردد. با ارسال اخبار انجمن های خود، در غنی تر ساختن این وب لاگ و اطلاع رسانی کمک نمایید

درخواست اعلام نظر در خصوص قانون سازمان های غيردولتی

دوستان عزیز:

آقای محرم یوسفی سادات نامه زیر را برای گروه خبری سازمان های غیردولتی به شرح زیر ارسال کرده است که متن آن عینا در اختیار شما قرار می گیرد. سعید نوری نشاط

 -------

احتراما به استحضار می رساند پس از انتشار متن پیش نویس آیین نامه تاسیس، فعالیت و نظارت بر سازمان های مردم نهاد از سوی وزارت کشور و ارائه آن به هیئت دولت جهت تصویب، به دلیل نوع رویکرد حاکم بر پیش نویس و عدم مشارکت سازمان های غیردولتی در تدوین آن، به نظر می رسد چنانچه آیین نامه تصویب شود، موانع و محدودیت هایی در زمینه فعالیت های داوطلبانه سازمان های غیردولتی ایجاد می گردد.

لذا جمعی از سازمان های غیردولتی از تهران و برخی از استان ها اقدام به تشکیل گروه کاری ویژه ای در خصوص بررسی مفاد آیین نامه کردند تا نقطه نظرات خود را پیرامون مفاد پیش نویس به تصمیم گیرندگان و گروه های ذی نفع اعلام کنند. حتی این مسئله به طور جدی در ششمین همایش سالانه سازمان های غیردولتی که در شهریور ماه امسال برگزار گردید، مورد بحث و بررسی قرار گرفته بود و بر این اساس نیز چند بند از بیانیه نهایی همایش مذکور هم بر ضرورت پرداختن به مسئله خلاء های قوانین و مقررات در حوزه سازمان های غیردولتی تأکید نموده است.

اما در مراحل بررسی پیش نویس اعضای گروه کاری به این جمع بندی رسیدند که به دلیل فقدان قانون مشخص و مدون و خلاء های قوانین ناظر بر فعالیت سازمان های غیردولتی، آیین نامه قادر به حل مشکلات و مسایل فراروی آنان نخواهد بود. لذا مجموع نقطه نظرات را در قالب یک پیش نویس پیشنهادی به عنوان قانون ثبت و فعالیت سازمان های غیردولتی تدوین کردند که متن آن به پیوست تقدیم می گردد. البته لازم به ذکر است که این پیش نویس اولیه به وزارت کشور، تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی و نیز برخی از اعضای هیئت دولت ارسال گردیده است و بسیاری از دوستان در سراسر کشور در این زمینه یاریگر گروه کاری بوده اند.

لذا از جنابعالی تقاضا دارد که ضمن بررسی این امر، نقطه نظرات پیشنهادی خود را به صورت مکتوب از طریق ایمیل یا فکس مندرج در ذیل این نامه به گروه کاری ارسال نمایید.

البته گروه پیگیری اصلاح قوانین و مقررات ناظر بر فعالیت های غیردولتی در تلاش است که یک نشست کارشناسی مشترک با حضور سازمان های غیردولتی از سراسر کشور و نیز نمایندگان مجلس و نهادهای دولتی ذی ربط و ذی نفع برای بحث و گفت و گو پیرامون مفاد این پیش نویس و در جهت ارتقای آن تنظیم و برگزار نماید که مراتب امر متعاقبا به استحضار همه عزیزان علاقه مند خواهد رسید.

پیشاپیش از حسن نظر و همراهی جنابعالی صمیمانه سپاسگزاری می گردد. محرم یوسفی سادات – نماینده گروه پیگیری

شماره تماس 09143530019 – فکس 04512242676 و ایمیل ngoslawgroup@yahoo.com

- برای دریافت نسخه ای از متن پیش نویس یا با شماره تلفن تماس یا با ایمیل تماس حاصل فرمایید.