اخبار سازمان های غیردولتی ایران

در این سایت خبرهای فعالیت های سازمان های غیردولتی ایران منتشر می شود. این وب لاگ با تلاش خانه فرهنگ و توسعه پایدار و به همت سعید نوری نشاط اداره می گردد. با ارسال اخبار انجمن های خود، در غنی تر ساختن این وب لاگ و اطلاع رسانی کمک نمایید

 

 

دومین  جلسه  کمیته راهبری اهداف توسعه هزاره و سازمانهای غیردولتی در ایران 

 

پیش نویس صورتجلسه کمیته راهبری اهداف توسعه هزاره و سازمانهای غیردولتی در ایران

 

9 خرداد 84- ساعت 15 الی 17

سالن اجتماعات سازمان ملل متحد

 

دومین جلسه مربوط به کمیته راهبری اهداف توسعه هزاره و  سازمانهای غیردولتی  در تاریخ 9 خرداد 1384 در محل سالن اجتماعات سازمان ملل متحد در تهران تشکیل گردید.

 

شرکت کنندگان:

1-     فریده ماشینی – موسسه مطالعات و تحقیقات زنان

2-     المیرا پیام شاد – خبرگزاری سینا (ناظر)

3-     طلیعه حلم زاده – انجمن ویستا مهر

4-     سمیه خیاطیان – خیریه تحصیلی کودکان مریم

5-     صدیقه ضیایی – موسسه تحقیقات بازتوانی بهبود زندگی زنان

6-     فهیمه موسوی نژاد – گفتگوی ادیان

7-     مریم آقا شیخ محمد – خانه فرهنگ و توسعه پایدار

8-     ناصر پرور – انجمن حمایت و یاری از آسیب دیدگان اجتماعی

9-     آرش علائی – موسسه پارس

10- پریچهر شاهسوند – زن و توسعه پایدار- رئیس جلسه

11- حمیده توسلی – شبکه سازمانهای غیردولتی محیط زیست

12- سارا متینی صدر – جبهه سبز (استان همدان – ناظر)

13- سید امیرحسین اخوت – باران سبز

14-  فاطمه میرزایی – IGRA

15- منیژه کامیاب – انجمن مبارزه با آسیب های رفتاری

16- الهام امیرکبیریان – موسسه همیاران غدا

17- بنفشه گلستان – UNICEF

18- امیرحسین برمکی – دفتر هماهنگ کننده سازمان ملل متحد – دبیر جلسه

 

دستور جلسه :

 

1)     تعیین ترکیب گروهها

2)     چه باید کرد و نقش این کمیته چه خواهد بود؟

3)     آیین نامه داخلی

4)     تشکیل گروه نهم

5)     سایر موارد

 

بند 1:

1-     بحث رای به نمایندگان مطرح شد که باتوجه به اینکه اکثریت اعضا در جلسه قبل حضور داشته اند، نمایندگان انتخاب شده جهت حضور در کمیته ملی اهداف توسعه هزاره دارای اکثریت آرا می باشند. تصمیم گرفته شد که انتخابات مجددا" در شهریور ماه انجام شود تا فرصت کافی برای سایر افراد وجود داشته باشد.

2-     تعیین ترکیب گروهها: گروه هدف 2: آموزش ابتدائی و گروه هدف 4: مرگ و میر کودکان هنوز  به طور کامل نماینده تعیین ننموده اند.  در گروه 4 فقط محک حضور دارد ولی دو نماینده دیگر نیاز میباشد.

 

 

بند 2:

 چه باید کرد؟

1-     تهیه یک برنامه اطلاع رسانی در مورد اهداف توسعه هزاره برای نهادهای مدنی کشور بسیار مهم است.

2-     این کمیته نقش اطلاع رسانی به سایر NGOها و گروههای عضو گروهها را دارد و بایستی نقش ارتباط دهی و تسهیل گری را برعهده بگیرد.

3-     بهتر است یک کارگاه مشورتی در مورد نقش NGOها در مورد دستیابی به MDG برگزار شود، ترجیحا با حمایت مالی سازمان ملل

4-     می بایستی یکسری سوالات پایه ای توسط کمیته ملی تهیه شده و در کارگاه آموزشی برای تهیه برنامه مدون و هدف گذاری توزیع شود.

5-     کارگاه مشورتی در روز 19 خرداد در 1384 از ساعت 8:30 صبح در سالن اجتماعات  شبکه تشکلهای محیط زیستی استان تهران  به نشانی خ انقلاب – نرسیده به پل حافظ – خ خارک – نیش شهید هاشمی فر – پ 43 – ط 2 می باشد برگزار گردد.

6-     حداکثر تعداد کارگاه مشورتی 27 نفر تعیین گردید که ناظرین می توانند در آن شرکت نمایند. یک تسهیلگر می تواند انتخاب شود مانند آقای نشاط

7-     نام کارگاه: کارگاه هم اندیشی تعیین نقش سازمانهای غیردولتی و اهداف توسعه هزاره

 

بند 3:

1-آیین نامه داخلی توسط این افراد به شکل پیشنهادی تهیه خواهد گردید:: دکتر فریدونی – دکتر علایی- برمکی – ماشینی- دکتر شاهسوند – متینی صدر- که در محل  موسسه تحقیقات بازتوانی بهبود زندگی زنان جلسه خواهند داشت.

2-گروه مبازره با ایدز آمادگی دارند در 2 استان غربی کشور در مورد MDG کار ترویجی نمایند. در ضمن در تدوین برنامه عمل در مورد ایدز هم میتوان اقدام نمود.

 

 

بند 4:

1-     مصوب شد که گروه نهم: به نام گروه نهادهای میان بخشی شامل حقوق بشر، حکومتمداری مطلوب، ظرفیت سازی NGOها تشکیل گردد. علت این تصمیم این است که بسیاری از NGOهای توانمند بعلت عدم ارتباط مستقیم حوزه کاری خود با MDG  نتوانستند در گروههای مربوطه حضور موثر پیدا نمایند و با توجه به اینکه بسیاری از این سازمانها در چند هدف مختلف فعالیت می نمایند و یا فعالیت ایشان بر چند هدف می تواند موثر باشد و به حهت جامع الشمول بودن کمیته و فراهم آوردن فرصت و فضای لازم برای سایر گروهها ی میان بخشی ، گروه نهم مورد تصویب قرار گرفت تا NGOهایی که در که در موضوعات ذکر شده در صورتجلسه فعالیت دارند بتوانند به شکل موثری در کمیته عضو شده و به سایر گروهها یاری برسانند. با این تصمیم تعداد اعضا ثابت و دارای حق رای به 27 نفر می رسد که بعنوان نماینده گروه  MDG  مربوطه و نه سازمان متبوع خود و در ظرفیت حقیقیشان در جلسات کمیته شرکت می نمایند.

 

 

منشی جلسه: امیر حسین برمکی