اخبار سازمان های غیردولتی ایران

در این سایت خبرهای فعالیت های سازمان های غیردولتی ایران منتشر می شود. این وب لاگ با تلاش خانه فرهنگ و توسعه پایدار و به همت سعید نوری نشاط اداره می گردد. با ارسال اخبار انجمن های خود، در غنی تر ساختن این وب لاگ و اطلاع رسانی کمک نمایید

 

نمايشگاه آثار استاد محمد حسين لاري پور با موضوعات ميراث فرهنگي براي اولين بار بزودي در يزد برگزار خواهد شد.
روابط عمومي انجمن دوستداران و حافظان خشت خام اعلام داشت: اين نمايشگاه حاوي 60 اثر رنگ و روغن و در موضوعات معرفي بناهاي تاريخي يزد – شخصيتها فرهنگي – آثار و ابنيه – طبيعت و اكو توريسم مي باشد.
 زمان برگزاري اين نمايشگاه از تاريخ 26 ارديبشهت و در محل موزه قصر آئينه (خيابان آيت ا.. كاشاني روبروي پارك هفتم تير خواهد بود.
اين نمايشگاه با همكاري انجمن دوستداران و حافظان خشت خام و با حمايت و پشتيباني معاونت فرهنگي سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري استان يزد و برگزاري آن در هفته پاياني ارديبهشت خواهد بود.
  
 
نهاد ها اجتماعي و سازمانهاي مردم نهاد مي توانند بهترين مشاوران اجتماعي و بازوان اجرائي براي مديران شهر باشند.
 بسمه تعالي
 
اعضاي محترم شوراي اسلامي شهر يزد
 
با سلام و احترام
بر خود لازم مي دانم 9 ارديبشهت سالروز آغاز به کار سومين دوره شوراي اسلامي شهر ها و روستا ها را تبريک عرض نمايم.
مطمئناً شوراي اسلامي شهر بعنوان نهادي مردمي – و اجتماعي فارق از مناقشات سياسي بر خواسته از مردم و مطالبات اجتماعي و شهري گوناگون مي باشد.
اينک که افتخار و شروع کار خدمت رساني شما رسماً آغاز شده است نکاتي را جهت توصيه شهروندي به عنوان يکي از فعالان اجتماعي شهر و استان خدمت شما مديران برنامه ريز شهر عرض مي كنم.
 
1-   تجربه مديريتي شهري لازم تشکيل توسعه و تقويت نهاد مردمي و اجتماعي در عرصه گوناگون مطالبات شهروندان و جوانان اصلي غير قابل انکار و کار گشا براي مديران شهري خواهد بود.
پس موفقيت خود را در گروه تقويت و مشاوره گرفتن از سازمانهاي غير دولتي مردميNGO)) داشته باشيد و به جاي درگير نمودن بدنه مديريت شهر به امور اجرائي اين گونه مسائل اجرائي را به سازمانهاي مردم نهاد واگذار نمائید.
 
2-      ضرورت رسيدگي سريع و تشكيل سازمان فرهنگي و هنري – تفريحي شهرداري
 
متاسفانه سالها تفکري بر شهر و شهرداري حاکم بوده که تشکيل اينگونه سازمان را در اجرا بارها به تاخير انداخته است و ديدگاه شهرداري و شوراي شهر از فرهنگسرا صرفاً سالن آمفي تئاتر بوده است .
اينک که نظر و توجه مديران استان به مقوله مسائل تفريحي- فرهنگي و ورزشي هدايت بيشتر در اين سالها شده است اين سازمان ضروري در شهر با توجه به مطالبات و خواست مردم- جوانان و بانوان با عنوان سازمان فرهنگي تفريحي – ورزشي در بدنه شهر و شهرداري ايجاد شود با مديريت مناسب و در شان - اعتبار مالي و برنامه هاي کلان افق زيبائي براي مردمان سختکوش شهر يزد ايجاد نمايد.
 
3-      خواهشمنديم از شوراي شهرداري شدن جداً پرهيز کنيد:
 شما مديران شهر هستيد و خود را داخل مسائل جزئي شهر و شهرداري نکنيد اينقدر شهردار قوي و مناسب – توانمند – متخصص انتخاب کنيد تا پيگير مطالبات مردم باشد.
شاهد نباشيم به عنوان يك مثال واقعي صرف بر نبردن زباله در يک نقطه شهر عزيزي از شوراي شهر با قسمتي از شهرداري و خدمات شهرداري در تماس باشد.
اينکه پيگيري خواست و مطالبات مردمي باشد بسيار مناسب هست ولي از طريق درست.
 
4-      بروکراسي اداري شهرداري و شهر:
 يکي از دغدغه اصلي و دل مشغولي هاي طاقت فرسا مردم مي باشد.
لزوم کاستن از بروكراسي  اداري استفاده از فن آوري اطلاعات it و حذف بروکراسي طاقت فرسا و الكترونيكي نمودن خدمات شهري  مي تواند جزء برنامه هاي اصلي و خوب باشد.
 
5-      وضعيت مبلمان شهري و زيبائي شهر:
 قطعاً يکي از مسائل مهم در زيبائي شهر يزد با همه پيشينه تاريخي – فرهنگي- علمي - هنري و اجتماعي خواهد بود که بازنگري اساسي و جدي را مي خواهد تا شهروند کنوني يزدي از اين همه نا بهنجاري در وضعيت و سيماي شهر خسته - دلزده و دلگير نباشد .
 
6-   در امور شهر و برنامه ريزي شهري از متخصصين واقعي مشاوره و برنامه بخواهيد و حتي از آنان که وارد عرصه رقابت انتخاباتي چند ماه گذشته شدند و تشنگي خدمت به مردم را اعلام كردند کمک بگيرند.
مختصر و مفيد اتاقي فکر بزرگ و قوي در شان مردمان يزد تشکيل دهيد.
 
7-      سعي كنيد به مردم فهيم مرتب گزارش و ارائه خدمت مطلوب و در شان دهيد و هم خود را از مردم و انجمنهاي مردمي جدا نكنيد.
براي سالم ماندن در اين دنياي ظاهر فريب از خدا هميشه به طريقت درست و فعاليت صادقانه و سالم به مردم استمداد جوئيد.
 
8-      توجه و اهتمام به حفظ و بر طرف نمودن مشكلات بافت قديم يزد:
بدون شك بافت قديم و سنتي يزد با همه سابقه – اصالت و حجم وسيعي كه كمتر مورد تعرض قرار گرفته مشكلات و مسائلي براي ساكنين و شهروندان و بازديد كنندگان استانها و كشورهاي ديگر دارد كه بايد توسط مديران شهر به صورت در خور شان رسيدگي و مديريت شود.

9-  آخرين و جدي ترين اقدام حال حاضر شما كه كانون توجه شهروندان و مسئولين شهر را نشانه رفته است انتخاب شهردار آينده يزد مي باشد .
ضمن پاسداشت تلاشهاي شهرداران گذشته يزد لزوم مديريت قوي- كارآمد- متخصص – مدير- كلان نگر - آگاه و نسبتاً متخصص در مسائل خدمات عمومي شهر- ترافيك – فضاي سبز- فرهنگ – ورزشي – تفريحي- فناوري اطلاعات و ارتباطات it   جدي مي باشد.
ملاكهاي بالا در كنار مردمي بودن فارق از گرايشات سياسي – توانمند در امور زيبا سازي و مبلمان شهري همراه با پشتوانه كامل شوراي شهر مي تواند شهرداري كارآمد را براي يزد نويد بخش باشد.
..........
 
نكاتي ديگر هم به نظر مي رسد كه از حوصله به دور است اميد آنكه توجه جدي و اهتمام شما تيم نه نفره مي تواند براي شهر و شهروندان يزدي ثمر بخش باشد.
 
سبز باشيد – و من ا.. التوفيق
عليرضا صادقي دبير انجمن رايحه سبز