برداشت غیرمجاز از رودخانه‌ها و مرگ تالاب‌ها در گیلان

شمال ما: دبیر شبکه سازمان های مردم محیط زیست و منابع طبیعی گیلان بر خطر بحران های پسماند، برداشت غیرمجاز از رودخانه ها و مرگ تالاب ها در گیلان تاکید کرد.

به گزارش مهر، در نشست شبکه سازمان های مردم نهاد محیط زیست و منابع طبیعی استان گیلان با اصحاب رسانه که عصر یکشنبه برگزار شد، به رویکردها و تلاش های این شبکه برای حفظ محیط زیست گیلان و همینطور شرایط بحرانی استان در حوزه پسماند، رودخانه ها، تالاب ها و جنگل های گیلان پرداخته شد.

شبکه سازمان های مردم نهاد محیط زیست و منابع طبیعی استان گیلان که چندماهی است به صورت جدی فعالیت خود را با عضویت ۲۳ سازمان مردم نهاد حوزه محیط زیست و منابع طبیعی گیلان آغاز کرده است، در صدد است با حضور در کمیته ها و کارگروه های مختلف استان در حوزه حفاظت از محیط زیست و همینطور ارائه راهکارهایی برای خروج گیلان زا شرایط بحرانی کنونی در تصمیم سازی های این حوزه در استان دخیل باشد هرچند دبیر این شبکه با انتقاد از وضعیت محیط زیست گیلان که از عملکرد سال ها عدم مدیریت صحیح نشات می گیرد، انتقاد کرد.

رامین شیرعلی پور در این نشست با بیان اینکه شبکه سازمان های مردم نهاد محیط زیستی گیلان به دنبال جایگزینی راهکارهای علمی و دائمی برای حل مشکلات بحران زای گیلان زا جمله پسماند و آلودگی رودخانه ها و تالاب ها است اظهار کرد: طی ماه های گذشته برخی فعالیت های مشترک با اموزش و پرورش استان در راستای اموزش مدارس هفت شهرستان در سطح استان در راستای ارتقای آموزش کودکان و نوجوانان شکل گرفته است زیرا بر این عقیده هستیم که همه چیز با آموزش اغاز می شود.

وی با بیان اینکه راهکار دولت برای راه اندازی زباله سوزها در سطح استان راهکاری علمی و دائمی نیست گفت: مطمئنا  تشکیل نشست ها و جلسات با مدیران بخشی و استانی صرف پیرامون موضوع زباله سوزها، بحران پسماند استان را حل نمی کند بلکه شبکه سازمان های مردم نهاد استان بر این موضوع متفقالقول است که باید راهکاری دائمی و ان کاهش تولید زباله در استان را مدنظر قرار داد و سپس با جایگزینی راهکارهای دائمی از اعتبارات ملی و استانی برای حل بحران حجم انبوه پسماند در استان استفاده کرد.

دبیر شبکه هماهنگی سازمان های مردم نهاد محیط زیست و منابع طبیعی گیلان تاکید کرد: در کمیته پسماند استان باید تفکر منطقی شکل بگیرد و این مهم با اطمینان و اعتماد و باور داشتن به سازمان های مردم نهاد آغاز می شود زیرا سازمان های مردم نهاد ساختاری مردمی دارند و به خوبی میتوانند در این عرصه به استان کمک کنند.

شیرعلی پور همچنین به وضعیت رودخانه های استان از جمله آلودگی زرجوب و گوهررود نیز اشاره کرد و گفت: رودخانه های گیلان دیگر توان برداشت شن و ماسه ندارند و اگر بحران پسماند، بحرانی ترین معضل گیلان باشد در طی دو سال آینده با ادامه روند کنونیف بحران رودخانه ها را نیز باید در صدر بحران های استان قرار داد.

وی با بیان اینکه تالاب های استان نیز باید بیش از گذشته مورد توجه قرار گیرند افزود: تا زمانی که وضعیت پسماند و رودخانه ها در بالادست بهبود نیابد مطمئنا در تالاب ها نیز وضعیت آلودگی و مرگ را خواهیم داشت در حالی که اگر بحران تالاب های استان را حل نکنیم مطمئنا با تهدید و خطر وقوع سیلاب ها در استان مواجه خواهیم بود.

دبیر شبکه سازمان های مردم نهاد محیطی زیستی و منابع طبیعی گیلان تاکید کرد: برای حل بسیاری از معضل های استان از جمله پسماند، رودخانه ها، بحران تالاب نیازمند تدوین هرچه سریعتر طرح جامع پسماند استان و طرح آمایش سرزمین گیلان هستیم.

شیرعلی پور با اشاره به تاخیر چندین ساله در تدوین طرح آمایش سرزمین گیلان گفت: گیلان جزء سه استان کشور است که هنوز طرح آمایش سرزمین آن، تدوین نهایی و تصویب نشده است و مابقی استان ها از وجود این طرح جامع بهره مند هستند.

هرچند در نشست فوق نسبت به مسائل مختلفی از جمله مخالفت های شبکه سازمان های مردم نهاد استان با احداث پالایشگاه پتروشیمی در سایت نفتی سردار جنگل رودسر و همینطور پروزه های دیگر بحث و بررسی شد اما در نهایت، اعضای این شبکه متفق القول بر این عقیده بودند که شبکه فوق هیچ مخالفتی با پیشرفت و توسعه استان ندارد اما بر این باور است که توسعه زمانی اتفاق می افتد که در کنار اجرای پروژه های صنعتی پیوست ها و ارزیابی های محیط زیستی و اجتماعی این پروژه ها انجام شده و مورد توجه قرار گیرد.

دبیر این شبکه با تاکید بر ارتقا و تقویت سازمان های مردم نهاد حوزه محیط زیست استان، به تشکیل پنج کارگروه تخصصی در این شبکه اشاره و اظهار کرد: با تشکیل پنج کارگروه تخصصی آمایش سرزمین، تالاب ها، جنگل، پسماند و آموزش در داخل بدنه شبکه به دنبال ورود تخصصی تر به مباحث محیط زیستی استان و ارائه راهکارهای درست و علمی برای حل بحران های موجود استان هستیم./ 0 نظر / 36 بازدید