جشنواره هنر بازیافت به همت مؤسسه زیست محیطی طنین طبیعت تیرگان

این پیامی است که مؤسسه زیست محیطی طنین طبیعت تیرگان به مناسبت جشنواره هنر بازیافت ارسال کرده است: 

خیلی از ماها شاید دغدغه محیط زیست نداشته باشیم.  مخصوصاً حالا که دیگه انقدر اوضاع اقتصادی خراب هست که بشه هر روز راجع به یک قلم کالایی که متورم تر از بقیه شده سخن سرایی ها کرد. اما میون این همه گرفتاری واقعیتی هست که می شه پشت گوش انداختش اما نمی شه حذفش کرد: اوضاع زمینی که داریم توش زندگی می کنیم داره روز به روز وخیم تر می شه. در ایران هم  به خاطر اینکه مصرف گرایی مون سر به فلک کشیده و از طرفی سوء مدیریت منابعمون (در اینجا، از نوع طبیعی اش) هم چاشنی قضیه شده بیم این می ره که دیر یا زود همین یه ریزه اکسیژن و آبی هم که داریم تموم بشه و بعد بیا وسط این تحریم ها دنبال واردات آب و هوای پاک بود! گرچه ناگزیر این برخورد نادرست ما با طبیعت تاثیر خودش رو روی بقیه اکوسیستم زمین می ذاره.

من و دوستانم در موسسه زیست محیطی «طنین طبیعت تیرگان» چند سالی هست که داریم تلاش می کنیم تاثیری هر چند کوچک در حفاظت از محیط زیست داشته باشیم. تمرکز فعالیت هامون هم روی جنگل ابر شاهرود هست. حتما می شناسیدش. جنگل منحصر به فرد هیرکانی با قدمت بیش از سه میلیون سال که گونه های گیاهی و جانوریش کمیابند. از داستان عبور جاده از وسط جنگل هم که با خبرید. کافیه یه سرچ کوچک توی اینترنت بکنید و ببینید که در این دو سه سال اخیر چه کشاکشی بین دولت و سازمان های مردم نهاد بر سر این جاده بوده. موسسه ما سال گذشته همایشی رو تحت عنوان «جنگل ابر و توسعه پایدار» برگزار کرد. اساتید به نام محیط زیست کشور در این همایش سخنرانی کردند و بر اساس بیانیه پایانی این همایش دبیرخانه جنگل ابر برای پیگیری موضوع جاده و احداث هتل و ... شکل گرفت و شروع به کار کرد. متاسفانه تا الان نتایج تلاش ما کم حاصل بوده و شنیده ها حاکی از این هست که جاده در حال احداثه!

خوب، خوبتر از من می دونید که جایی که جاده رفت توریست بیشتری هم می ره. جایی که توریست بیشتر بره، ویلا می ره، رستوران می ره، هتل می ره... و معضل بزرگ و تکراری انباشت زباله هم به همراهش می ره. این بار اما، دوستان من در موسسه تیرگان بر آن شدند که در جشنواره ای با عنوان «هنر محیطی با تاکید بر هنر بازیافت» با هدف ترویج گردشگری پایدار با شعار جنگل بدون زباله، تاکید بر نیاز به مدیریت بازیافت جنگل های هدف گردشگری و فراهم آوردن بستر هنری در ترویج حفاظت از محیط زیست دست همکاری به سوی هنرمندان دراز کرده و با حضور مشترک ایشان و طبیعت دوستان زباله از چهره جنگل بزدایند و از این زباله ها اثر هنری خلق کنند.

در این راه نیازمند همراهی همه طبیعت دوستان و هنرمندان هستیم تا هر کدام سهمی هر چند کوچک در پاکسازی این جنگل منحصر به فرد داشته باشیم. باشد تا بخشی از ناملایماتمان با زمین، این مادر مهربان، جبران شود. این برنامه در نهم و دهم شهریور ماه و در جنگل ابر برگزار می شه. برای بقیه اطلاعات می تونید به سایت جشنواره سر بزنید.

 

این آدرس سایت جشنواره : www.env.tirgan.ir

ثبت نام طبیعت دوستان در این آدرس: http://env.tirgan.ir/fa/NatureFriendsRegisteraion

و ثبت نام هنرمندان در این یکی آدرس: http://env.tirgan.ir/fa/ArtistsRegisteration

/ 2 نظر / 69 بازدید
مانی

سپاسگزار از همراهی شما

پروین پاکزادمنش

سلام خیلی خوشحالم که گروه هایی نظیر شما که خوب مفهوم توسعه را فهمیده اند در این عرصه فعالند. امیدوارم در فعالیت های خودتون موفق باشید و با انرژی به پیش بروید. متأسفانه در بسیاری از مناطق دنیا این برداشت نادرست که توسعه هم عوارضی دارد، موجب تخریب جنگل ها و محیط زیست شده است. این در حالیست که توسعه در مفهوم ذاتی خود اگر درست انجام شود، نباید عوارضی جبران ناپذیر داشته باشد. آنچه در بسیاری از طرح ها تحت عنوان توسعه انجام می شود و بعد به تخریب وسیع منجر می شود، به دلیل عدم دانش و آگاهی کافی طراحان و مجریان چنین طرح هایی از مفهوم توسعه است. نکته بعدی اینکه زمانی سازمان بهزیستی در گستره ای وسیع با دعوت از هنرمندان تراز اول کشور موضوع مشکلات کمبود بودجه در نگهداری از کودکان بی سرپرست را مطرح کرد و خوب تا حدودی هم به اهداف خود رسید. شاید الان هم موقع آن باشد که هنرمندان ما در این راه با سازمان های مردم نهاد همراه شوند البته موضوع بهزیستی موضوعی بود که قابلیت بسیار برای رسانه ای شدن داشت!