فعالیت ۵۸ "خانه جوانان" در کشور

به گزارش ایسنا، با ادغام سازمان ملی جوانان و سازمان تربیت بدنی در دی‌ماه سال ۱۳۸۹ و تشکیل وزارت ورزش و جوانان، بخشی از امکاناتی که در اختیار واحدهای استانی سازمان ملی جوانان بود، توسط استانداری و یا سایر دستگاه‌های استان تحت مالکیت قرار گرفت. از جمله این امکانات سمن‌سراهای جوانان است که پس از تشکیل وزارتخانه، تحت مالکیت استانداری یا شهرداری یا سازمان میراث فرهنگی و... قرار گرفت.

باوجود پیگیری‌های انجام شده، ساختمان‌های سمن سراها به وزارت ورزش و جوانان تحویل داده نشد. به همین منظور در سال ۱۳۹۵ معاونت ساماندهی امور جوانان طرح "راه‌اندازی خانه‌های جوانان" را در دستور کار قرار داده است. تا این خانه‌ها بتوانند بستری را جهت رشد اجتماعی جوانان و سازمان‌های مردم نهاد فعال جوانان در سراسر استان‌های کشور فراهم سازند.

براساس آخرین اطلاعات گردآوری شده از اداره کل ورزش و جوانان استان‌ها در اسفندماه ۱۳۹۶، در مجموع ۵۸ خانه جوانان در سطح کل کشور وجود دارد که ۵۷ خانه جوانان فعال و یک خانه جوانان مستقر در استان کرمانشاه، شهر کرمانشاه غیرفعال است. از این تعداد ۳۲ خانه جوانان در مرکز استان و ۲۶ خانه جوانان در سطح شهرستان قرار دارد.

همچنین بالغ بر ۵۵ درصد این خانه‌ها در سطح مراکز استان و ۴۵ درصد از این خانه‌ها در سطح شهرستان قرار دارند. استان‌های خوزستان و مرکزی فاقد خانه جوانان در سطح مرکز استان هستند و خانه‌های جوانان این استان‌ها در شهرستان‌ها مستقر است.

براساس گزارش عملکرد معاونت ساماندهی امور جوانان در سال گذشته، استان خوزستان با داشتن ۱۰ خانه جوانان در سطح شهرستان، دارای رتبه اول در تعداد خانه‌های جوانان مستقر در شهرستان و استان‌های سیستان و بلوچستان، مرکزی و گیلان هر کدام با داشتن یک خانه جوانان در سطح شهرستان، در رتبه‌های پایین در تعداد خانه‌های جوانان مستقر در شهرستان‌ها هستند.

بر اساس آخرین آمار منتشر شده در معاونت ساماندهی امور جوانان، بررسی وضعیت تملک خانه‌های جوانان نشان می‌دهد بالاترین درصد تملک استیجاری در مراکز استان‌ها و بالاترین درصد تملک تملیکی در سطح شهرستان‌ها وجود دارد.

منبع: ایسنا


/ 0 نظر / 51 بازدید