مدیرانجمن هواداران کارون زلال در گفتگوی پیرامون بررسی موضوع سد گتوند:

به جای افتخار به این دستاورد بزرگ ،با یک معضل ملی مواجه هستیم.
مدیر انجمن هواداران کارون زلال ضمن انتقاد از رویکرد مسئولین نسبت به موضوع سد گتوند اظهار داشت: به جای افتخار به این دستاورد، اکنون با یک معضل ملی مواجه هستیم.
نسرین بوستانی مدیر انجمن هواداران کارون زلال در گفتگوی تلفنی با برنامه روی خط که از شبکه شما پخش شد به بیان نقطه نظرات خود در خصوص مسأله سد گتوند پرداخت. وی گفت: مطابق قانون در مطالعات طرح های کلان بایستی ارزیابی هایی محیط زیستی لحاظ شود که متأسفانه  مطالعات سد گتوند بدون در نظر گرفتن این مقوله در سال ۷۶ صورت گرفت. و در حالی که تصور می شد این سد یکی از مهمترین چالش های محیط زیستی خوزستان باشد ، اکنون به یک معضل ملی و کشوری تبدیل شده است.
وی افزود : در سال ۸۱ تجهیز کارگاه این پروژه انجام شد و عملیات احداث سد از سال ۸۲ آغاز گردید تا در نهایت در سال ۹۰ و روی کوه نمکی به بهره برداری برسد.این کوه نمکی با حدود ۳ کیلومتر طول، ۲٫۵ کیلومتر عرض و ۱۸۰ متر ارتفاع به کلی سد گتوند را تحت الشعاع خود قرار داده است. از آنجایی که سد گتوند روی توده نمکی آبگیری شده ، پس از آبگیری انحلال لایه های نمکی و گچی در دریاچه سد گتوند آغاز شده و به اصطلاح کارخانه  آب نمک در منطقه شروع به کار می کند.
این کارشناس ارشد محیط زیست خاطرنشان ساخت: بیش از ۷۰ درصد مردم استان در بخش کشاورزی مشغول هستند و از این طریق اکثر محصولات کشاورزی از جمله صیفی جات ، گندم و … در منطقه کشت می شود اما معضل سد گتوند موجب گردیده تا زمین های زراعی خوزستان بعنوان یکی از بهترین زمین های حاصلخیز منطقه علاوه بر افت کیفیت و قیمت به زمین های زراعی گچی و نمکی تبدیل شده و از اینرو کشاورزی منطقه تحت تأثیر قرار گیرد. همچنین به استناد نظر کارشناسان جهاد کشاورزی عملکرد کشاورزی خوزستان سالانه کمتر می شود که این موضوع از ورود کوه نمکی به کارون حکایت می کند و زمین های اطراف کارون تبدیل به شوره زار گردیده است.
وی با بیان این مطلب که سد گتوند تنوع زیستی منطقه را تحت تأثیر قرار داده افزود: بیش از ۴۰۰ هزار اصله درخت کُنار که درختی شیرین و بهشتی بشمار می رود بعلت قرارگیری در محدوده مخزن سد طی آبگیری سد از بین رفته اند.این سد همچنین موجب کاهش تنوع زیستی منطقه و تغییر اکوسیستم رودخانه کارون شده و ماهی های آب شیرین نیز قادر به ادامه حیات در کارون نیستند. رودی که شوری آب آن به حدی است که نه تنها قابل شرب نیست بلکه حتی با دستگاههای آب شیرین کن نیز قابل استفاده نیست.
مدیر انجمن هواداران کارون زلال همچنین با اشتباهی خواندن سد گتوند و پروژه احداث آن اظهار داشت :اگر چه برای رفع معضل سد گتوند نیازمند عزمی ملی هستیم اما بعنوان یک سازمان مردم نهاد که بخشی از جامعه محسوب می شود هیچ عزمی توسط مسئولین جهت رفع معضل سد گتوند مشاهده ننموده و آنان به هیچ وجه پاسخگوی این اشتباه خود نیستند.این معضل در شرایط کنونی کل منطقه را تحت تأثیر قرار می دهد و با ورود آب کارون به خلیج فارس شوری آن سه برابر مقدار موجود خواهد ش
وی در خاتمه نیز ضمن انتقاد از روند انتقال آب کارون به فلات مرکزی که این روزها با جدیت بیشتری انجام می شود اظهار داشت : دبی پایین رودخانه کارون موجب ایجاد ریزگردهایی شده که تقریباً هفته ای دوروز میهمان خوزستان هستند و ادامه این روند مرگ کارون نزدیک است. هرچند بعنوان انجمن مردم نهاد پیگیر این موضوع هستیم و امیدواریم تا رویکرد مسئولین در خصوص انتقال آب تغییر کند.
/ 0 نظر / 48 بازدید