محیط برای زیست زلزله زدگان مناسب نیست/عزم همگانی برای پاکسازی منطقه

به گزارش خبرنگار ایرنا؛ پس از اقدام های امداد و نجات در مناطق زلزله زده و بهبود نسبی وضعیت این مناطق، اکنون خطری که بیش از همه مردم این مناطق را تهدید می کند حجم انبوه پسماند در محیط شهرها و روستاهاست.
اگرچه برخی از گروه های حامی محیط زیست در مناطقی پسماندها را جمع آوری کردند اما این موضوع عزم همگانی گروه های طرفدار محیط زیست و دستگاه های مسئول را می طلبد که ساکنان این مناطق را از خطر زباله ها رها کنند. 
هفته گذشته فعالان محیط زیست در مناطق زلزله زده دالاهو و سرپل ذهاب اقدام به جمع آوری زباله های این مناطق کردند که به نظر می رسد باید دستگاه های دولتی نیز تجهیزات و ماشین آلات خود را برای جمع آوری هرچه زودتر این زباله ها بسیج کنند. 

**پسماند مهمترین مشکل محیط زیست مناطق زلزله زده
یک فعال محیط زیست که دانش آموخته کارشناسی ارشد محیط زیست گرایش آلودگی هواست در گفت وگو با خبرنگار، بیشترین مشکل زیست محیطی مناطق زلزله زده را مربوط به حوزه پسماند دانست و گفت: اول پسماند ناشی از زلزله که بیشتر پسماند ساختمانی و شامل آهن آلات، آجر و بلوک که قابل استفاده مجدد است. 
اسرافیل صالحی افزود: مقداری نخاله های ساختمانی هم وجود دارد که در شهرها می توان آن را در حاشیه جاده هایی که در آینده قصد تعریض آن را دارند انباشته و با غلتک کوبیده شود تا چهره زیبایی هم داشته باشد.
وی اظهار کرد: اما از آنجا که در این روزها غذاهای کنسروی و آب معدنی فراوان استفاده شده، بیشتر روستاها و حاشیه شهرها و خیابان ها مملو از چنین ضایعاتی است که قابل بازیافت است. 
وی گفت: در استان کرمانشاه به دلیل بیکاری زیاد، همیشه مشتریان چنین ضایعاتی پیدا می شوند و ناخواسته به محیط زیست شهرها و روستاها کمک می کنند.
این فعال محیط زیستی افزود: اگر در شرایط فعلی از نیروهای نظامی برای پاکسازی استفاده می شود، با توجه به اینکه بیشتر پسماند قابل استفاده مجدد را دارد، توصیه می گردد پسماند ها را در گوشه ای از شهر یا روستا یا کنار سایت زباله قرار دهند و از آلوده کردن چنین پسماندهایی با پسماندهای قبلی خودداری شود، چون افراد بیکار زیادی در این استان وجود دارند که از این طریق امرار معاش می کنند و به طور قطع در آینده نزدیک سراغ آنها می روند.
صالحی در ادامه گفت: در حین زلزله وسایل منزل از قبیل یخچال، تلویزیون، ساعت، گوشی تلفن، مبلمان، وسایل آشپزخانه هم تخریب شده است، در صورت زنده بودن صاحب خانه آنچه به درد بخور باشد استفاده شده و الباقی وسایل شکسته برای دفن بیرون منزل قرار داده می شود که توصیه می شود چنین زباله هایی هم با دقت جمع آوری و درکنار سایت زباله قرار داده شود چون بسیاری از آنها زباله های الکترونیک هستند و در طبیعت باعث آلودگی شده، اما ارزش اقتصادی دارند.
وی همچنین افزود: آنچه در این روزها هم فراوان استفاده می شود نفت سفید و توزیع بنزین و گازوییل به صورت سیار است که باید در استفاده و نگهداری آنها احتیاط لازم هم به لحاظ ایمنی و هم به لحاظ محیط زیست رعایت شود.
وی اظهار کرد: تاسیسات و مخازن نباید نشتی داشته باشند و زیر مخازن نفتی از یک ظرف ۲۰ لیتری تا یک تانکر چند هزار لیتری باید شن مناسب و سکوی مناسب باشد و حتی المقدور زیر مخازن نفتی با بتن عایق شده باشد.

**جمع نکردن زباله در مناطق زلزله زده طغیان جوندگان را به دنبال دارد
مدیر گروه سلامت محیط معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه نیز در این ارتباط گفت: بی توجهی به موضوع مهم جمع آوری صحیح و سپس دفع زباله بعد از زمین لرزه با توجه به وجود طعمه های خشک، مرطوب و پناهگاه ها، موجب ازدیاد و طغیان جوندگان، حشرات و حیوانات موذی می شود.
امیر کرمی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: با گذشت نزدیک به 2 هفته از وقوع زمین لرزه در استان کرمانشاه همچنان شاهد انباشت و پراکندگی زباله ها در خیابان ها، بوستان ها، کوچه ها و کنار چادرهای اسکان در مناطق زلزله زده استان هستیم.
وی اظهار کرد: در صورت تداوم این وضعیت علاوه بر فاجعه زیست محیطی ناشی از پخش زباله ها به دلیل عدم تجزیه پذیری و نیز به دلیل ازدیاد جوندگان و سگ های ولگرد، بایستی منتظر بروز و شیوع بیماری نیز در منطقه باشیم.
او با بیان اینکه موش حیوانی است که با توجه به بیولوژی خاص خود سریعا زاد و ولد کرده و طغیان می کند، افزود: چون مواد غذایی در دسترس است برای تغذیه نیازی به زمان ندارند و به راحتی روزها نیز در اماکن دیده می شوند.
کرمی تاکید کرد: احداث کمپ ها و چادرها در سطوح بالاتر از زمین و دورتر از مناطق حادثه دیده ، گام اول برای مبارزه با حضور جانوران و حیوانان موذی است.
وی رعایت موازین بهداشت فردی، جلوگیری از پراکنده شدن مواد غذایی در محیط، دفع و دفن بهداشتی زباله، دفن اجساد و لاشه حیوانات برای جلوگیری از حمله حیوانات، پوشاندن فاضلاب ها، لانه کوبی برای جلوگیری از خروج موش های زیرزمین، تعمیر لوله های آب و پر کردن گودال های آب و نیز استفاده از طعمه های ضد انعقادی پس از جمع آوری زباله ها و انجام بهسازی محیط را از جمله اقدامات اساسی در مبارزه با موش ها دانست.
وی موشها را عامل ایجاد تعدادی از بیماری ها مانند لپتوسپیروز (یرقان هموراژیک)، تب ناشی از گاز گرفتگی موشها دانست و به نقش آنها را در انتقال بیماری طاعون بسیار اساسی دانست.

**تعیین مکان های برای دفن زباله و تخلیه نخاله
مدیرکل محیط زیست استان کرمانشاه نیز در این ارتباط از تعیین چند مکان برای تخلیه نخاله‌های ساختمانی و دفن زباله‌ها در مناطق زلزله زده استان خبر داد و با بیان اینکه وضعیت پسماند مناطق زلزله در روزهای ابتدایی چندان مناسب نبود، گفت: با همکاری که بین بخش‌های مختلف از جمله شهرداری، ارتش، سپاه، محیط زیست به عنوان دستگاه ناظر و ... صورت گرفت، اکنون وضعیت مدیریت پسماند بهتر شده است.
غلامحسین کاظمی با اشاره به اینکه حتی تعدادی از سازمان‌های مردم نهاد هم برای جمع‌آوری زباله مناطق زلزله زده پای کار آمدند، از مشخص شدن چند محل برای دفن بهداشتی پسماندها خبر داد و افزود: مواد قابل بازیافت شامل ظروف یکبار مصرف نیز به مرکز بازیافت کرمانشاه خواهد رفت و اگر درآمدی هم داشته باشد به خود زلزله زدگان بر می‌گردد.
به گفته او مناطقی که برای دفن بهداشتی زباله‌ها مشخص شده خارج از محدوده مسکونی است تا مشکلی برای بهداشت و سلامت مردم ایجاد نشود.
وی در ادامه با بیان اینکه به دلیل تخریب ناشی از زلزله با حجم زیادی از نخاله‌های ساختمانی در مناطق شهری و روستایی مواجه هستیم، یادآور شد: مناطقی هم برای دپو نخاله‌ها مشخص شده تا فعلا از مناطق مسکونی دور شود.
مدیرکل محیط زیست استان کرمانشاه اظهار کرد: این نخاله‌ها اگر به خوبی مدیریت نشود ممکن است باعث تغییر مسیر آبراه‌ها و یا باعث وقوع سیلاب شود.
کاظمی اشاره‌ای هم به دفن بهداشتی تلفات دام و آبزیان در مناطق زلزله زده داشت و عنوان کرد: دام‌ها و آبزیان تلف شده نیز به صورت بهداشتی در مناطق مشخصی دفن شدند، زیرا ماندن آنها در مناطق زلزله زده بهداشت و سلامت مردم را تهدید می‌کند.
وی افزود: وجود انواع پسماند در مناطق زلزله زده نه تنها آلودگی بصری دارد، بلکه سلامت مردم را نیز به خطر می‌اندازد.

**پاکسازی مناطق زلزله زده از زباله توسط پرسنل محیط زیست
محیط بانان محیط زیست استان کرمانشاه با مشارکت انجمن های مردم نهاد و مشارکت شهرداری کرمانشاه به پاکسازی مناطق زلزله زده شهرستان سرپل ذهاب و حومه پرداختند.
به گفته مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کرمانشاه پس از وقوع زلزله حجم زیادی از زباله در این مناطق جمع شده که محیط زیست را به خطر انداخته و همچنین موجب ایجاد بیماری برای افراد مستقر در محل چادر ها و اسکان موقت خواهد شد.
کاظمی افزود :در همین راستا اداره کل حفاظت محیط زیست استان با مشارکت انجمن های مردم نهاد و شهرداری کرمانشاه با حضور پرسنل و محیط بانان و بیش از 200 نفر از دوستداران طبیعت به پاکسازی زباله های اطراف محل اسکان زلزله زدگان و حومه شهر پرداختند.
وی گفت: این حجم از زباله پس از جمع آوری به شرکت بازیافت کرمانشاه تحویل و سود عاید از آن برای بازسازی مناطق زلزله زده صرف خواهد شد.

**جمع آوری 1400 تن زباله از سطح شهر زلزله زده سرپل ذهاب 
قائم مقام شهردار کرمانشاه نیز از جمع آوری بیش از یک هزار و 400 تن زباله از سطح شهر زلزله زده سرپل ذهاب در هفته گذشته خبر داد و گفت: شهرداری کرمانشاه با همکاری سمن های طرفدار محیط زیست در 2 مرحله اقدام به جمع آوری این مقدار از زباله به منظور حفظ سلامتی مردم و پیشگیری از شیوع بیماری کرده است.
مهدی عبدالمالکی افزود: در مرحله اول 700 تن و در مرحله دوم نیز تقریبا به همین مقدار زباله از سطح شهر سرپل ذهاب که بیشترین خسارت را از زلزله دریافت کرد، جمع آوری شد.
عبدالمالکی ادامه داد: بیش از 200 فعال زیست محیطی داوطلبانه و به منظور جلوگیری از آلودگیهای زیست محیطی با محوریت شهرداری کرمانشاه اقدام به جمع آوری زباله کردند.
قائم مقام شهردار کرمانشاه اظهار کرد: البته برای پاکسازی شهر سرپل ذهاب از زباله، بیش از 700 نفر از فعالان زیست محیطی داوطلب حضور بودند که نهایتا به خاطر محدویدت در اعزام بیش از 200 نفر از اعضای انجمن های ندای قاصدک، طنین سبز گستران، پیام آوران اردیبهشت و سازندگان طبیعت پاک به این شهر اعزام شدند.
وی یادآوری کرد: خوشبختانه مردم ما و بویژه فعالان سازمان های مردم نهاد با احساس مسئولیت بسیار ما را در اجرای برنامه ها و نیز کمک به زلزله زدگان همراهی کرده و یار و یاورمان بوده اند و در این طرح نیز ما را همراهی کرده اند.
عبدالمالکی افزود: در صورت نیاز و صلاحدید مراجع مسئول، بازهم در مراحل دیگری اقدام به اجرای طرح پاکسازی محیط شهری در شهرهای زلزله زده خواهیم کرد.
حجم خسارت در اثر زلزله 7.3 ریشتری در استان کرمانشاه بالا است و به تبع آن شاهد آلودگی بیش از حد محیط زیست براثر خرابی ساختمان ها و همچنین پسماند ناشی از مصرف مواد خوراکی بسته بندی مانند انواع کنسروها و اب معدنی هستیم و از این رو جمع آوری این حجم از زباله و پسماند نیازمند عزم همگانی دستگاه های مسئول و همکاری و مشارکت سازمان های مردم نهاد دارد تا بتوان قبل از وارد آمدن خسارت به محیط زیست آن را پاکسازی کرد. 
زلزله 7.3 ریشتری یکشنبه شب در استان کرمانشاه به هفت شهرستان و بیش از یک هزار روستای استان کرمانشاه خسارت وارده کرده است.
این زلزله 444 کشته و 12 هزار و 386 مصدوم داشت که بیش از 21 نفر آن ها از دانش آموزان وبیش از سه نفر آن ها را فرهنگیان تشکیل می دادند.

/ 0 نظر / 52 بازدید