<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

نامه ای که در زير می آيد به درخواست انجمن حمايت و ياری آسيب ديدگان اجتماعی در گروه خبری سازمان های غيردولتی قرار گرفته. نکته مهم اين است که يک انجمن غيردولتی ديگر در شيراز نيز اسير اين سوءاستفاده مالی شده است و مشکلاتی برای آن انجمن فراهم آمده است. اين مطلب را بخوانيد و آن را برای ساير انجمن ها نيز ارسال کنيد. سعيد نوری نشاط

 

از:  مديريت انجمن حمايت و ياري آسيب‌ديدگان اجتماعي (احياء ارزش‌ها)

به:  كليه سازمان‌هاي غيردولتي و عام‌المنفعه

موضوع: اطلاع‌رساني و هشدار در خصوص پيشگيري از سوء استفاده مالي تحت عنوان كمك‌هاي خيرخواهانه به NGOs

در روزهاي پاياني سال 2005 ميلادي (دي‌ماه سال 1384) فردي به نام آقاي رحماني كه خود را ايراني آزاده، مستقل از هر گروه سياسي و غير سياسي و از مديران كمپاني ولوو در سوئد معرفي نمود، با انجمن احياء تماس گرفت و پيشنهاد اهداء يك دستگاه كاميون ولوو به اين موسسه را جهت صرف در كارهاي خير براي آسيب‌ديدگان تحت پوشش اين مؤسسه اعلام نمود.

از آن‌جا كه حسن نيت افراد خيري كه هزينه‌هاي مؤسسات عام‌المنفعه را تأمين مي‌كنند، به دريافت‌كنندگان كمك اجازه نمي‌دهد كه تصوري متفاوت از آنچه فرد خير بيان مي‌كند در ذهن متبادر نمايند، اين انجمن متأسفانه تحت تأثير ترفندهاي روان‌شناختي و چيره دستي‌هاي آقاي رحماني براي دريافت كاميون اعلام آمادگي نمود. وي با تماس‌هاي مكرر و ارسال نامه‌هاي متعدد و حتي تعيين محل مذاكره براي دريافت مدارك كاميون اعتماد اوليه اين انجمن را جلب نمود، پس از آن چندين مرحله درخواست ارسال 2% از 20% حقوق گمركي را تحت عنوان اينكه كاميون در مرز تركيه با راننده سرگردان مانده و اين روزها مصادف با تعطيلات سال نو ميلادي است و مسئولين كمپاني ولوو در مرخصي هستند (ايشان اطمينان دادند كه اين موضوع بعدا در هيأت مديره مطرح و تمام وجه به انجمن باز پس داده خواهد شد) شما اين پول را واريز نماييد.

اين انجمن دو مرحله براي ايشان در وجه شركت صادقي و شركا (حساب سيبا 0101579765001) پول واريز نمود ولي از پرداخت بقيه درخواست‌ها خودداري كرد. و اينك پس از دو ماه بلاتكليفي و وعده‌هاي مكرر آقاي رحماني، ايشان مجددا درخواست مبلغ پنجاه ميليون ريال جهت مخارج مربوط به ارسال كاميون را مطرح نمودند، در اين شرايط بود كه ديگر  امر كلاهبرداري براي انجمن مسجل گرديد.

  پس از اين واقعه و متأسفانه بسيار دير هنگام با شركت سايپا ديزل كه كمپاني ولوو در ايران را نمايندگي مي‌كند تماس گرفته شد و متوجه اين واقعيت تلخ شديم كه قبل و بعد از ما تعداد زيادي از موسسات دولتي و غيردولتي تحت عناوين مختلف (ارسال آمبولانس، تراكتور، يونيت دندانپزشكي، ماشين سواري و..) توسط آقاي رحماني مورد كلاهبرداري قرار گرفته‌اند. تعدادي از مال باختگان وكيلي را براي خود انتخاب نموده‌اند تا از طريق قضايي به پي‌گيري امر بپردازد ليكن ظاهرا به لحاظ وقوع جرم در خارج از خاك ايران امكان پي‌گيري توسط پليس بين‌الملل تاكنون ميسر نگرديده است.

انجمن حمايت و ياري آسيب‌ديدگان اجتماعي، با اذعان به عدم دقت و عنايت لازم در خصوص جمع‌آوري بهنگام اطلاعات، قبل از ارسال وجوه، اينك ضمن آنكه مدارك و شواهد موجود را جهت استحضار و پي‌گيري مقتضي براي بخش بازرگاني سفارت سوئد، بخش فروش شركت سايپا ديزل و همچنين اداره كل اطلاعات ناجا، مديريت كل امور اجتماعي و شوراهاي وزارت كشور و ... ارسال داشته‌‌ است، حسب وظيفه NGO يي خود مطالب ياد شده را به منظور استحضار همكاران محترم در NGOs مختلف و همچنين ساير ارگان‌هاي دولتي و غير دولتي ارائه ‌مي‌نمايد.

با آرزوي توفيق در انجام خدمات صادقانه و راستيني كه بر عهده همه ما است اميدواريم اين اتفاق تجربه‌اي باشد براي كليه بخش‌ها اعم از دولتي، غيردولتي و خصوصي تا افراد سودجو نتوانند به هدف‌هاي مغرضانه خود دست يابند.

مدير عامل انجمن حمايت و ياري آسيب‌ديدگان اجتماعی

خسرو منصوريان

/ 2 نظر / 35 بازدید
-

دست شما درد نکنه. برای ما در شهرستان ها - اين اطلاع رسانی بسيار حياتی است. با تشکر زياد از دوستان خانه فرهنگ و توسعه پايدار و بويژه مسئوليت اين گروه خبری.

حسام الدین

درود بر همه دوستان. اين کار خوبی بود که کرديد. يک نکته ديگه. به نظر من حتا اين افرادی که تحت عنوان خيريه تو خيابونهای تهران دارن با يک دسته قبض و يک کارت شناسايی که آدم نمی داند از کجا هستند هم بايد کاری انجام بشه. زياده عرضی نيست.