تاکید بر نقش نظارتی سمن‌ها/جوانان اعتماد به نفس کافی ندارند

رضا حجتی در گفتگو با خبرنگار مهر، با تاکید بر نقش سازمانهای مردم نهاد در تحولات اجتماعی افزود: رویکرد سمنها باید اعتماد متقابل و امیدآفرینی در جامعه باشد. توسعه آرام، امن و متوازن جامعه نیازمند مشارکت جوانان و سازمانهای مردم نهاد است.

وی ادامه داد: در حوزه هایی چون گردشگری جوانان می تواند نقش پر رنگی ایفا کنند زیرا گردشگری یک صنعت سبز و زودبازده است که می تواند بخش زیادی از مسائل جوانان در حوزه اقتصاد را رفع کند.

مدیرکل مشارکتهای اجتماعی جوانان با اشاره به اهمیت نقش نظارتی سازمانهای مردم نهاد در پیشبرد اهداف اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی کشور اضافه کرد: سازمانهای مردم نهاد می توانند بازوی نظارتی دولت در زمینه های مختلف باشند. به عنوان مثال سالانه بیش از ۱۰ میلیارد تومان یارانه سلامت اختصاص می یابد اما هزینه کرد آن کمتر مورد دقت قرار گرفته است و این می تواند از سوی جوانان فعال در سمنها مورد توجه قرار گیرد.

حجتی نظارت بر هزینه کرد دیگر بندهای بودجه را از وظایف جوانان دانست و گفت: جامعه ما در حوزه نظارت بی تفاوت است این در حالی است که بخش زیادی از بودجه کشور در قالب یارانه های مختلف همچون یارانه نقدی، یارانه نان و ... هزینه می شود. سمنها باید بر این موارد نظارت کنند اما به دلیل بی توجهی به آنها طی سالهای گذشته، سمنها در حال حاضر اعتماد به نفس لازم برای این امر را ندارند.

وی افزود: اگر سمنها در فرایند تولید، توزیع و مصرف مواد غذایی نظارت داشته باشند هم هزینه کمتری برای کشور دارد و هم اثر گذاری در جهت بهبود سطح سلامت جامعه بیشتر می شود، این در حالی است که حتی یک سمن فعال در این زمینه نداریم.

مدیرکل مشارکتهای اجتماعی جوانان گفت: امروزه در دنیا کارزاها در زمینه های مختلف تشکیل می شود و در کشور ما نیز سازمانهای مردم نهاد می توانند در مواردی که جامعه نسبت به آن بی تفاوت است، با راه اندازی کارزارهای مختلف، هم جامعه را نسبت به آن موضوع حساس کنند و هم در رسیدن به نقظه مطلوب کمک کنند.


/ 0 نظر / 40 بازدید